It is currently 28 Mar 2024, 19:36

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 03 Mar 2014, 17:41 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Railfan sam doslovce od malih nogu (i penzići su nekada bili djeca), a vlakovi su me prvi put fascinirali pedesetih godina prošlog stoljeća u Ivanić Gradu.
Od 1956. do 1965. stanovao sam u Savskoj 52, s izravnim pogledom sa kuhinjskog balkona na nasip kod rasputnice Trešnjevka. Na tom nasipu smo se i sanjkali, naročito u ''rašljama'' prema današnjoj Ciboni. Pri čemu su vlakovi prolazili na koji metar od nas. Ne trebam naglasiti da sam se nagledao svega i svačega, počevši od gotovo svih serija parnjača preko dolaska prvih dizelki 661 (bile su u sastavu teretnih vlakova i pod ceradom) do ponekog izvanrednog događaja. A kasnije mi je omiljeno šetalište bilo prugom Samoborčeka do ložione Črnomerec, pa dalje uz prugu do Vrapča i natrag.
Ovaj kratki uvod služi kao ilustracija mog zadovoljstva što sam u društvu ljudi kojima mogu reći da volim željeznicu, a da me ne gledaju kao da sam sišao s uma.
Moj dodir s malim željeznicama počeo je kada mi je mama kupila na Trešnjevačkom placu vlakić izrađen od drva - jedna parnjača i dva otvorena vagona, naravno bez pruge. Stariji će se možda sjetiti tih šarenih vlakića. U vagone sam kao teret stavljao prazne bočice od injekcija (kao klinac sam bio boležljiv i moj veleštovani leđni nastavak pamti podosta bliskih dodira s iglom).
Na male željeznice ponovo sam se napalio spremajući se za mirovinu. Za prijevremeni odlazak ponuđena je više nego obilata otpremnina, Pošte mi je nakon 35 godina ionako bilo na vrh glave, pa sam 31. prosinca 2009. upisao svoj zadnji radni dan. Dio otpremnine namijenio sam za povratak nikad ugasloj strasti - maloj željeznici.
Prije oproštajne fešte pitao me kolega Josip Pupić, predsjednik Hrvatskog sindikata telekomunikacija: - Kaj 'oćeš da ti kupimo kao poklon? - Rekao sam mu: - Startset H0 i bez glupih pitanja. - Nije bilo vremena da se kupnja obavi pa su mi dali kuvertu s pozamašnim iznosom, dovoljnim i za startset i za još poneki vagon kao privagu. U siječnju 2010. već sam bio u Viru pri Domžalah i vratio se s pozamašnim plijenom. Dalje je samo curilo (što bi rekao Daco: infekcija čini svoje), a izvori dobave bili su modellbahnshop.lippe i MOKO.
Naravno, imao sam u planu i maketu, prostor je već bio izmjeren uzduž i poprijeko, ali su se obiteljske prilike nažalost promijenile i sada je status quo. Od makete još nisam odustao, pa ako zdravlje posluži…
Na drugim railfanovskim i modelarskim forumima stavljao sam slike svojih modela kronološkim redom nabave, a ovdje ću ih postaviti po skupinama. A nakupilo se toga u ove četiri godine: 7 lokomotiva, 27 putničkih i 51 teretni vagon. Na svim modelima, bez obzira na proizvođače, su standardne kopče Roco.
Za početak ide sekcija za vuču. Najprije parnjače, jer je para za mene bila i ostala zakon. Sva tri modela su Roco:

DB 01:

Image

DB 52 (JŽ 33):

Image

DB 57 (JŽ 35):

Image

Slijede dizelke. Moj favorit je Đuran, a razlozi su uspomene iz mladih dana. Prvi je iz startseta Piko:

Image

SŽ 642 MOKO:

Image

JŽ 643 MOKO:

Image

A ovog Herkulesa Roco sam svojedobno naciljao prvenstveno zbog cijene od samo 69 €. Inače lijep i solidan modelčić:

Image

(Slijede nastavci)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 03 Mar 2014, 18:10 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Prikaz kolekcije nastavljamo s putničkim vagonima (plus poneki službeni i poštanski). Najprije oni koje ja zovem novijom generacijom, a modelari stručniji od mene bi ih valjda svrstali u epohu IV.

Najprije A.C.M.E JŽ, komada tri:

Image

Image

Image

Zatim Roco DB, komada dva:

Image

Image

I Piko DB, komada dva:

Image

Image

(Nastavak sutra)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 03 Mar 2014, 18:47 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Nije baš sutra, ali važan je kontinuitet.

A.C.M.E FS:

Image

Dva Tillig ČSD:

Image

Image

Dva Tillig MAV:

Image

Image

Roco PKP:

Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 03 Mar 2014, 18:52 
Offline
User avatar

Joined: 13 Apr 2012, 16:18
Posts: 728
Location: Sveta Nedelja
Lijepi modeli. Uopće nisu penzionerski. Samo tako dalje :happy-partydance:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 03 Mar 2014, 19:25 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
U skupljanju modela odlučio sam se pretežno za epohe III i IV (uz poneku digresiju gore-dolje), jer je to vrijeme koje me najviše vezalo uz željeznicu. Pa slijedi kolekcija vagona starijih tipova.

LS Models CIWL. Koštao je k'o Svetog Petra kajgana, ali mi nije žao ni jednog eurocenta:

Image

Dva vagona Roco DB:

Image

Image

Fleischmann DB, kupljen od MOKO-a na akciji:

Image

Roco DB:

Image

A.C.M.E JŽ:

Image

Kud će suza neg' na oko pa je Poštarčina u Miru kupio dva poštanska vagona. Prvi je Roco:

Image

Drugi je Liliput (jedan od samo dva vagona koje sam kupio rabljene):

Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 03 Mar 2014, 19:37 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Ima i dvoosovinaca za lijepu kratku garnituru. Prva dva su Roco:

Image

Image

Pa dva Fleischmann:

Image

Image

Tillig:

Image

Ovaj ljepotan je Piko. Nije da se baš uklapa u garnituru, no nisam mu mogao odoljeti. Uostalom, trebali ste vidjeti putničke vlakove na JŽ ranih šezdesetih, tu je bilo svega i svačega:

Image

(Slijede teretni vagoni)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 03 Mar 2014, 22:06 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb
"Nikada nije kasno" - uzrečica kojom potvrđuješ da se i u penziji možeš baviti kolekcionarstvom i nadoknaditi dio propuštenoga zadovoljstva u hobiju! prugica


Top
 Profile  
 
PostPosted: 04 Mar 2014, 06:05 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
U teretnom voznom parku najviše je vagona iz epoha IV-V. Prvo slijede cisterne.

Prvih šest su za tekući teret. Četiri Piko plus po jedna Brawa i Roco:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

I jedna za plin (Piko):

Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 04 Mar 2014, 06:06 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Pa šest za kontejnere (Piko, Roco, Fleischmann):

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 04 Mar 2014, 06:08 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Otvoreni vagoni (prvi Brawa, svi ostali Roco):

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .