It is currently 29 Mar 2024, 00:43

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 74 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 16 Dec 2012, 19:24 
Offline

Joined: 25 Nov 2012, 22:37
Posts: 79
Location: Zagreb
Pozdrav svima,


Evo da i ja predstavim svoju maketu u N mjerilu, u izradi.

Ovo je četvrta varijanta koju radim a nadam se da je i konačna. Prve dvije varijante makete su imale problem sa prevelikim nagibima. Iako nagibi nisu prelazili 3%, ali su se pokazali kao prevelika prepreka za moju Minitrix 12259 - K.Bay.Sts.B. Class S/36 parnjaču.
Dođuše mogla je lokomotiva svladati i te uspone ali samo uz 'full gas', a ja sam si zamislio da 'fino klizi', pa se nije uklapalo u moju viziju.

Jedna od prijašnjih varijanti...

Image


Tako je na svakoj idućoj varijanti duljina makete bivala nešto veća, a nagib se postupno smanjivao. Na kraju, treća varijanta maketa je dosegnula dimenzije 209cm x 84cm i max. nagib od 1,3 % i konačno sam postigao da lokomotiva sa četiri vagona fino klizi. Snimio sam i kratki filmić ( uključite ton!) ...



Onda sam došao do zaključka da maketu zapravo nemam gdje trajno smjestiti i da trebam riješiti pitanje smještaja prije nego nastavim dalje.

Za smještaj makete sam odabrao balkon, jedini slobodni prostor u stanu. Prije toga je balkon trebalo ostakliti. Ovako sam to u početku zamiskio...

Image


Nastupila je stanka od godinu dana i manje više ništa nisam radio po pitanju makete...

Image


Ljetos je balkon ostakljen, dao sam izrezati ploče od iverala i složio sam policu za balkon, a u sklopu police nalazi se i 'ladica' predviđena za maketu.
Ovo je ostakljeni balkon sa 'ladicom'...

Image


Image


Image


360 panorama balkona, kliknite na sliku, kada se panorama učita, držite stisnut lijevi gumb miša i pomičite po slici...

Image


Nevolja je bila u tome što postojeća, treća varijanta makete, po dimenzijama nije mogla stati u ladicu pa sam tako bio bio primoran pristupiti izradi četvrte varijante.

Četvrta varijanta makete koju trenutno izrađujem je zapravo kopija prethodne varijante samo po dimenzijama paše u ladicu.

Image


Image


Maketa je zapravo samo jedan oval sa stanicom, rastegnut kako bi se postigao traženi nagib. Trenutno su na maketi četiri skretnice ali namjeravam dodati još dvije kako bi treći kolosjek, koji je trenutno slijep, postao 'vozni'.

Tračnice i skretnice su Minitrix,

Image


Zalemio sam ih, pa sam poslije pročitao preporuku da ih baš nije mudro lemiti, al' sad je gotovo...

Image


Image


Skretnice rade na 'ručni' pogon, sam sam izradio mehanizme za prebacivanje, evo kako to radi...



Veći dio pruge sam pošodrao, nisam stavljao nikakvu podlogu između stirodura i tračnica...

Image


Image


Image


Kako planiram raditi zimsku maketu, dio pruge sam i zabijelio mješavinom sode bikarbone i razrijeđenog drvofixa...

Image


Image


Image


Image


Esperimentiram sa raznim materijalima koji bi mogli poslužiti za izradu zimskog ugođaja, pa sam tako bio u nabavci u Chemacu ...

Image


A stigao mi je i paket iz Amerike, Woodland Scenics...

Image


Noch-ov 'Pulverschnee' sam već ranije nabavio.

Okušao sam se i u izradi reljefa od stirodura, nisam baš najzadovoljniji, mogao sam to i malo maštovitije osmisliti, al' evo do kud sam stigao i kako to trenutno izgleda...

Image


Image


Ternutno čekam da mi stignu preostale dvije skretnice za maketu i međuvremenu pokušavam usavršiti izradu drvaca,

ovako izgledaju prije posipa...

Image


ovako kad dodam posip...

Image


To je to zasad. Imam malo slobodnog vremena, a više hobija s kojima se bavim, pa to kod mene ide prilično polaaako.

_________________
moje 360°panorame


Last edited by Igor_A. on 16 Dec 2012, 19:50, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: 16 Dec 2012, 19:39 
Offline

Joined: 25 Nov 2012, 22:37
Posts: 79
Location: Zagreb
P.S. - Ako smijem primjetiti, čini mi se da nešto sa opcijom Rezolucija fotki - bez ograničenja ne funkcionira kako treba, ili sam ja nešto zeznuo :eusa-think: ?
Slijedio sam upute, slike su ipak odrezane i ne povećavaju se nakon klika na njih.

_________________
moje 360°panorame


Top
 Profile  
 
PostPosted: 16 Dec 2012, 20:33 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb
Hvala ti na reportaži! Dakako da će biti interesantno pratiti daljnje radove!
Fotografije možeš stavljati kao privitak - attachment i tu nema problema! D-)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 16 Dec 2012, 21:27 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Eto nam još jednog vrhunskog modelara na forumu :dance:

Možete očekivati razne "dragulje", obzirom da je Igor modelar u raznim područjima.
Uz sve to, dobili smo još jednog vrsnog fotografa :DREAMY

Sve u svemu, slijedi nam krasno druženje! :B


Top
 Profile  
 
PostPosted: 16 Dec 2012, 23:08 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
Bravo Igore, divota. Vidio sam nesto u zimskom ambijentu i na jubito a i na jednom od svedskih foruma. Ako ti bi zatrebalo nesto kao za inspiraciju javi se...inace, B:B B:B B:B

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 17 Dec 2012, 06:51 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:40
Posts: 2465
Location: Rijeka
Igore :text-bravo:
Kada me totalno zainteresiralo želj.modelarstvo prva maketa koju sam izgooglao je bila tvoja
sa foruma "Maketarstvo"!
Naj iskrenije sam se divio tvojim spretnim rukama i preciznošću. Uvjek mi je ljepo vidjeti
kad si ljudi sami izrađuju objekte i drveća za svoju maketu,ali to još u "N-u".... :o Zato D-) do poda!!!


Top
 Profile  
 
PostPosted: 18 Dec 2012, 22:04 
Offline

Joined: 25 Nov 2012, 22:37
Posts: 79
Location: Zagreb
Dečki, zahvaljujem na komentarima i pohvalama, nadam se da ću ih opravdati.

S obzirom da je postavljanje slika u većoj rezoluciji izgleda ipak proradilo, iskoristiti ću priliku da predstavim i svoje lokomotivice.

Eksperimentirao sam malo sa fotografiranjem. Po uzoru na primjere koje sam našao na internetu, izradio sam od kartonske kutije, paus papira i ljepljive trake, priručni foto studio za fotografiranje modela.

Ovako izgledaju varijante koje se mogu kupiti...

[img=left]http://cdn.coolest-gadgets.com/wp-content/uploads/6a00d8341c5dea53ef0115710842e7970b-800wi.jpg[/img]

[img=left]http://www.geekalerts.com/u/tabletop-photo-studio.jpg[/img]

a ovo bi bila tzv. 'diy' - 'do it yourself' odnosno 'uradi sam' verzija...

[img=left]http://photos1.blogger.com/blogger/3792/2480/400/ms-2-strobist.jpg[/img]

[img=left]http://photos1.blogger.com/blogger/3792/2480/400/ms-3-strobist.jpg[/img]

Cilj je da se predmet fotografiranja ravnomjerno osvjetlli, a da se pri tome izbjegne nastanak oštrih sjena, čemu služe stranice obložene paus papirom.
Ovako izgleda moja verzija...

[img=left]http://i298.photobucket.com/albums/mm252/Igor_Ad/N%20maketa/Improviziranifotostudio.jpg[/img]

Evo kako su ispale fotke ...

Minitrix 12259 - K.Bay.Sts.B. Class S 3/6 - Vrlo ljupka lokomotivica sa finim detaljima i sa ugrađenim decoderom za zvuk. Na žalost, googlajući internetom i čitajući komentare i kritike, spoznao sam da nisam jedini koji je došao do zaključka da su joj vozne osobine vrlo slabašne a problemi sa decoderom za zvuk, koji se svako malo 'zblesira', vrlo učestali.

Attachment:
Minitrix 12259 - K.Bay.Sts.B. Class S 36.jpg
Minitrix 12259 - K.Bay.Sts.B. Class S 36.jpg [ 56.07 KiB | Viewed 13698 times ]


Minitrix 12320 - K.Bay.Sts.B. Bavarian Tank Locomotive

Attachment:
02-Minitrix 12320 - K.Bay.Sts.B. Bavarian Tank Locomotive.jpg
02-Minitrix 12320 - K.Bay.Sts.B. Bavarian Tank Locomotive.jpg [ 53.66 KiB | Viewed 13699 times ]


Minitrix 12114 - K.Bay.Sts.B. Tenderlok PtL 22 Glaskasten - Lokomotivica je vrlo detaljno izrađena, na žalost kada sam ju naručivao, privukla me povoljna cijena, a promaklo mi je da se radi nešto starijem modelu i da je decoder SELETRIX a ne DCC-SELETRIX. Decoder je u međuvremenu zamjenjen, ali na žalost ne bi se baš moglo reći da je lokomotivica u voznom stanju.

Attachment:
Minitrix 12114 - K.Bay.Sts.B. Tenderlok PtL 22 Glaskasten.jpg
Minitrix 12114 - K.Bay.Sts.B. Tenderlok PtL 22 Glaskasten.jpg [ 48.27 KiB | Viewed 13699 times ]

_________________
moje 360°panorame


Last edited by Igor_A. on 18 Dec 2012, 22:09, edited 2 times in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: 18 Dec 2012, 22:06 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb
..krasni primjerci! :clap:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 18 Dec 2012, 22:17 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:40
Posts: 2465
Location: Rijeka
Image Pree dobre loksice,a Trpko će da padne u nesvjest... :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 18 Dec 2012, 22:41 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 10:21
Posts: 179
Location: Zagreb
Damir wrote:
Trpko će da padne u nesvjest... :lol: :lol:

:scared-shocked: a joooooj. di me pikne tam di najviše boli :obscene-hanged:

prekrasne :DROOL


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 74 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .