It is currently 27 Apr 2024, 11:35

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 125 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 16 Feb 2016, 22:39 
Offline
User avatar

Joined: 12 May 2012, 22:41
Posts: 129
Location: Viškovo/Rijeka
mmatja wrote:
Hobi.point wrote:
...Sve mi se čini da će ove englezerice morati imati Kornjače... :angelic-green:

Da,da..Jer pošto imaju Tillig elite skretnice onu pomerajuču tračnicu u jednom komadu, Conrad je jednostavno preslab, da bi redovito "priljubio" tračnicu do kraja na svoje mjesto i Tortoise je jedino riješenje! Plus toga za pomeranje tračnice lijevo-desno možeš kod Tortoise nastaviti i taj hod, dok je kod Conrad-a to fiksno određeno.

Matja, da li si morao širiti rupice u Elite skretnicama za Tortoise žicu? Ova deblja od Conrada taman prođe kroz rupu, ako je ona od Tortoise deblja vjerojatno treba malo proširiti?


Top
 Profile  
 
PostPosted: 16 Feb 2016, 22:51 
Offline

Joined: 15 Nov 2012, 09:05
Posts: 400
Hobi.point wrote:
mmatja wrote:
Hobi.point wrote:
...Sve mi se čini da će ove englezerice morati imati Kornjače... :angelic-green:

Da,da..Jer pošto imaju Tillig elite skretnice onu pomerajuču tračnicu u jednom komadu, Conrad je jednostavno preslab, da bi redovito "priljubio" tračnicu do kraja na svoje mjesto i Tortoise je jedino riješenje! Plus toga za pomeranje tračnice lijevo-desno možeš kod Tortoise nastaviti i taj hod, dok je kod Conrad-a to fiksno određeno.

Matja, da li si morao širiti rupice u Elite skretnicama za Tortoise žicu? Ova deblja od Conrada taman prođe kroz rupu, ako je ona od Tortoise deblja vjerojatno treba malo proširiti?

Na skretnici nije potrebno ništa širiti! 0,8mm ide taman skroz, i to debljina je sasvim dovoljna! Samo potrebno je malo proširiti rupicu na Tortoise, jer je proizvođač predvidio žicu od 0,6mmm. Ja sam za svaki slučaj stavljao 0,8mm i radi sve bez problema.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 06 Mar 2016, 18:45 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 18:15
Posts: 2892
Location: Samobor
naletio sam nedavno (ponovo) na ovoa pa si mislim
možda bi ti i ovo odgovaralo


_________________
Ne možete unaprijed znati koju stranu kruha treba namazati.
(Murphyjev zakon)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 06 Mar 2016, 22:37 
Offline
User avatar

Joined: 12 May 2012, 22:41
Posts: 129
Location: Viškovo/Rijeka
Hvala Felix, nabavio sam već Tortoise pogone.

U međuvremenu, radovi na donjem postroju pruge idu dalje.
Ovaj donji desni kut je malo zahtjevniji jer kroz ormar - koji će biti "dio" makete - prolazi (tj. prolazit će) tri trase na tri nivoa.

Image

Image

Image

Plan je da se tu uklopi brdo sa par tunela. Htio bi ubaciti i mali H0e segment sa upletenim kolosijekom za prekrcaj trupaca ili ugljena.
Vidjet ću kako na kraju sve to ispadne. U Wintracku za sad izgleda OK.

Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 06 Mar 2016, 22:42 
Offline
User avatar

Joined: 12 May 2012, 22:41
Posts: 129
Location: Viškovo/Rijeka
Stigli su mi Tortoise motorići, pa sam ih ugradio umjesto Conrada.
Prvi dojmovi su jako dobri - pouzdano rade, i puno jače priljube šinu na skretnici. :handgestures-thumbup: Ova dva koji stoje ukoso upravljaju križnom skretnicom, tu mi treba i napajanje srcišta preko motorića, zato se na njih lemi 5 žica. Ostala tri srcišta se napajaju preko rotacionog prekidača, pa motorićima treba zalemiti samo dvije žice, napajanje samog pogona.

Image

Image

Image

Image

Image

Tortoise motorići traže DC 12V=, samo dvije žice idu na njega, a smjer prebacivanja se mijenja DPDT prekidačem, ovako spojenim:
Image

Za razliku od Tortoisea, Conradi se napajaju AC 12V~ naponom i imaju tri izvoda, jedan im je zajednički (common).
Rotacioni prekidač koji koristim ima jedan common pin i tri pozicije, tako da sam za reversiranje motorića ubacio DPDT relej u šemu:

Image

Evo sve te skalamerije na donjoj strani segmenta:
Image

Image

Ovdje gdje je tračnica, negdje tuda će ići trasa za skrivenu stanicu, pa mi je bitno da vlak ne zapne za motoriće... :angelic-green:
Image

Jutros sam cca. 2 i pol sata spajao sve te žice. :CUCKO Spojeno je možda pola, najprije sam spajao ožičenje skretničkih pogona.

Motorići 1, 2 i 3 su spojeni zajedno, jedan pokret rotacionog prekidača (preko releja) ih prebaci sva tri. Prvi test - RADI! :happy-partydance: Lijepo prebacuje sve tri skretnice istovremeno.

Image

Image

Sljedeće za spojiti mi je DCC signal (crvene i crne žice) svugdje gdje treba, i englezericu skretnicu na dva DPDT prekidača.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 06 Mar 2016, 22:55 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:52
Posts: 634
Location: Zagreb
Sviđa mi se taj tvoj shelfić i jedva čekam da provozi! :DREAMY
Znam da su ljudi već pisali kako su ti tortoise pogoni velike mrcine, ali na tvojim fotkama su me opet iznenadili :)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 07 Mar 2016, 08:51 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 18:15
Posts: 2892
Location: Samobor
super to napreduje. i meni se kao i Bosphorusu sviđa shelfić ...
čekamo pokoji filmić Tortoise-a u funkciji :BULBAR

_________________
Ne možete unaprijed znati koju stranu kruha treba namazati.
(Murphyjev zakon)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 12 Mar 2016, 21:05 
Offline
User avatar

Joined: 12 May 2012, 22:41
Posts: 129
Location: Viškovo/Rijeka
Evo, gotovo, finito! :angelic-green: Isprobano ohmmetrom, sva srcišta dobivaju dobar polaritet, motorići dobro priljube tračnice.
Image
Image

S gornje strane izgleda fino, nekomplicirano. :whistle:
Image

Sad moram vijcima polu-trajno fiksirati segment i dodati tračnice sa svake strane, bar privremeno, da isprobam vožnju kroz skretnički sklop.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 12 Mar 2016, 22:06 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Pozorno pratim... :shock:

Nadam se da nisam nešto sprčkao u shemi, i da će bez :EL proći prva vožnja... :shifty:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 23 Mar 2016, 10:20 
Offline
User avatar

Joined: 12 May 2012, 22:41
Posts: 129
Location: Viškovo/Rijeka
Ugradio sam Tortoise motoriće i na single slip skretnicu. To su skretnice vrlo slične križnim englezericama, ali imaju samo jedan smjer u skretanje:
Image

Kako u biti ova skretnica (u prometu) ima samo dva moguća stanja, "sve ravno" ili "u skretanje", spojio sam oba Tortoisea na jedan DPDT prekidač.
Image

Image

Image

Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 125 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .