Switch to full style
Post a reply

Pomoć oko planiranja

02 Jul 2012, 09:35

Imam jednu nedoumicu pa molim pomoć.
Našao sam ovaj plan na internetu.
Image
U opisu piše da je to plan dimenzija 400x100 cm u H0. Tračnice su Roco Line. Plan se sastoji od normalnog kolosjeka i uskotračnog H0m koji jednim djelom ide upleten kroz normalni kolosjek (lijevi zavoj). Zbog prostora koji je bio na raspolaganju zavoji su R360 mm što može proći s obzirom na epohu II koja se misli voziti na maketi. Plan mi je zanimljiv jer je raspolažem identičnim prostorom za maketu i ima skoro sve elemente koji me zanimaju i koje bi želio imati na maketi.
E sada ono što mene muči. Ovo mi ne izgleda kao H0 nego kao N. Iako nisam vješt, probao sam nešto slično skicirati u programima za planiranje maketa (samo H0 bez uskotračne) ali ne mogu dobiti toliko pruge na takvom prostoru. Zato molim vještije da pogledaju i komentiraju.

Re: Pomoć oko planiranja

02 Jul 2012, 15:18

Budući da Roco-Line više ne postoji, probaj crtati sa Geo-Line. Što se dimenzije tiče to je H0 jer najduža dijagonala sadrži 24 elementa uključujući i 5 skretnica. Pomnoži sa 20 cm za skretnicu i 18 za ravnu, dobiti ceš 442 cm. Kod crtanja kompjutorskim programom najčešće se griješi u tome što se već prvi elemenat pozicionira paralelno sa stranicom zamišljene makete. Nacrtaj prema predloženomu, a onda sve markiraj I postavi pod kut koji odgovara predloženoj skici. Trebalo bi biti OK. Inače, prijedlog je super i ako to realiziraš imati ćeš se čime zabavljati I pohvaliti. Želim puno uspjeha!

Re: Pomoć oko planiranja

03 Jul 2012, 13:28

Jako ljepi nacrt, a realizacija bi mogla biti čista 5.
Što se nacrta tiče treba vidjeti koje je mjerilo H0 ili H0m u kombinaciji sa H0e.
Ubacio sam nacrt u N pa orginal i H0
Image

Kako se vidi u N stane kompletno sve, a ispod u H0 malo fali na desnom kraju a i usponi su preko 4%. Pošto u WT ima slab odabir pruge u H0m nisam išao još i to ubacivat iako mi se čini za ovaj nacrt da je korištena kombinacija H0m i H0e.

Re: Pomoć oko planiranja

04 Jul 2012, 11:55

Hvala svima na trudu.
Prema Carllovim slikama ovo bi najbolje sjelo u N (N-ovci navalite). Još jednom sam pročitao sve podatke i spominje se baš H0 (Regelspur|Meterspur) jer se navode i tipovi lokomotiva koje bi vozile. Ako se išlo u preradu pa se H0 smanjivala u H0m u kombinaciji sa H0e onda ih je čekao ogroman posao a u tekstu se to nigdje ne spominje.

Čini mi se da ću iz ovog nacrta skupljati ideje. Ako nacrt još nekom pomogne bit će mi drago.
Da se nekim čudom stvori 6-8 metara prostora ovo će biti moja maketa :DREAMY .
Post a reply