It is currently 29 Mar 2024, 13:56

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 15 May 2014, 12:53 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
Zna se da većina koristi decale (za raznorazne stvari i prigode) ali zanima me da li se tko odvažio i napravio otisak natpisá i logova (onako kako je napravljeno na tvorničkim modelima). Ja znam otprilike kao se to radi (na nekoj tvrđoj podlozi trebalo bi nečime izgravirati nešto, preko toga povuć boju u tankom sloju {da boja ostane u graviranim kanalima} i onda sa nečime od meke gume "pokupiti" boju i otisnuti) ali stalno imam osjećaj da mi nešto u cijeloj priči fali.

Pustimo na stanu to što mene muči (jer to su neke moje "vjetrenjače" s kojima moram živjeti i boriti se), ajmo uzet za primjer HŽ logo, kolika bi bila moguća širina kruga da ga se ide gravirat? 0,5 mm ili još manje? Ima li za kupiti tako malih glodalica ili borera? Svojedobno sam vido u riječkom (kukuljanskom) Bauhausu da imaju dobar asortiment tih malih alata ali nisam zagledavao ako ima alata za glodanje ...

Po nekim mojim razmišljanjima niti logo niti sve one natpise koji su po lokomotivama i vagonima nebi trebao bit neki veliki problem napraviti. OK, možda sam upotrijebio krivu riječ, prije bi se to pravilno moglo nazvat izgravirati.

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 May 2014, 22:06 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 23:14
Posts: 567
U pravilu si sve obuhvatio. Naime radi se o tampon tisku, indirektnoj tehnici dubokog tiska. Treba se izraditi klišej (tiskovna forma). To doma raditi nema smisla niti je izvedivo jer su strojevi skupi. Što se tiće boja ima ih dosta vrsta iz razloga što tampon tisak može tiskati na različite podloge. Graviranje je dobro jer je ekološki prihvatljivo no mikroskopski gledano igla od industrijskog dijamanta "odvaljuje" materijal tako da je moguće ukoliko je znak logo malih dimenzija da otisak izgleda grbavo ( rubovi slova i prijelazi nisu glatki ). Jetkanje je ovdje pun pogodak gdje su u pitanju finese. Pločica je od cinka, magnezija, čelika a jetka se u 5-10% HNO3.
Btw razlog zasto se jetka je to što su vakule (udubine koje čine tiskovne elemente tekst i sliku) malih dubina od 10 - 50 mikrona, a blaga kiselina fino otapa rubove zbog jednog kemijskog mehanizma SBZ ili ti sredstva bočne zaštite gdje kiselina u atom kovine koja se otapa precizno otklanja suvišne atome metala (ekološki nepovoljnije). Višak boje se uklanja rakelom. To je nož od visoko kvalitetnog čelika koji je izuzetno precizno naoštren i pločica (tiskovna forma) jako glatka.

Kako izgleda tampon tisak



Proces jetkanja pločice



LGB tampon tisak gledaj od 6:52



Tekst u priloženim filmovima može kod prijevoda zbunjivati pa ako ti treba pomoć oko terminologije javi se. Naime postoji cijela znanost o tome.

Ručno graviranje pločica ne preporučam zbog preciznosti. To bi eventualno imalo smisla da je u pitanju velika skala tipa G i nadalje.

Što se tiće prolijevanja boje ukoliko je podloga punog tona velika onda se unutar te dubine postavljaju jako male vakule gdje se boja svojim adhezijskim silama (sile su sile između različitih molekula, npr. vode i stakla posude u kojoj se voda nalazi) drži u vakulama i prilikom nalijeganja tampona oblik boje na gumi poprima puni ton i ide na tiskovnu podlogu u tvojem slučaju loksu, vagon, autić itd.

Na forumu su postavljeni filmovi LGB-a i tamo se vidi tampon tisak. Oni imaju 4- bojni tampon tisak plus još dodatne boje.

Da daš to nekom grafičaru da ti napravi treba napraviti ponudu i u grubo ti kažem da bi te to moglo koštati 100 E. Ako se bacaš u takvo što nebi bilo loše da se otisne taj logo na više stvari jer postoji mogućnost da ti odbije to raditi što zbog male naklade što zbog modela željeznica koji su skuplji od olovaka, privjesaka, upaljača koji koštaju par kuna.

Sori kaj sam te izbombardirao ako si se izgubio u tekstu pošalji PM pa ću ti pojasniti.

_________________
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 May 2014, 22:24 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
Marko 0909 wrote:
...
Sori kaj sam te izbombardirao ako si se izgubio u tekstu ...

Ne ne ne niti si me izbombardirao niti sam se izgubio u textu, sve sam skužio. Ja sam ti k'o i svaki ludi znanstvenik, volim neke stvari sam isprobat (nije to otkrivanje tople vode nego znatiželja) i sigurno da ću jednog dana i sam nešto probat u ovom smislu jer mene to puca dosta dugo (sigurno 10 godina) ali još nije sazrelo vrijeme da se i odvažim za to. Ja čak znam i kako napraviti (jasno, u svojoj ludoj tamburi) nešto takvo samo se mora desiti onaj presudni klik :lol:

Ja sam prije skoro 20 godina sam napravio airbrush samo što sam vidio stvarcu u dućanu (jest da je to bilo k'o da je krampom rađeno ali je radilo!) i dan-danas još imam tu umotvorinu.

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .