It is currently 27 Apr 2024, 14:29

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 26 Sep 2012, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 13 Apr 2012, 16:18
Posts: 728
Location: Sveta Nedelja
U data sheetu imaš pojednostavljenu shemu, ali naš imenjak će sigurno izmisliti nekaj za tebe :B


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 27 Sep 2012, 20:03 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
@robogovi: Hm, jel to onda bi značilo da se samo taj dio spoji između dekodera i pogona, ako da, a kaj kud ide :think:

Pogledao si shemu i upute na linku?

Ako jesi i dalje ne znaš što i kako, onda ću te zamoliti da izmjeriš napone na svom
skretničkom dekoderu.
Kada je uključen ali i isključen, jer moramo poštivati tablicu stanja iz datasheeta.
Tebi trebaju kombinacije 0 i 1 te 1 i 0... ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 27 Sep 2012, 20:50 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:41
Posts: 197
Location: Pitomača
Pozdrav "Ime",
ma jesam, pogledal sam i sad; pin 7 i 8 bi po tome trebali ić na motorić, na dekoderu imam 3 žice, 1 žuta (zajednički vod za obje strane) i 2 plave pa pretpostavljam da bi ta žuta trebala ić na pin 1 a ove plave na pin 2 i 3 ali kaj bi trebalo prikopčat na pin 5 (GND) i 6 (Supply voltage terminal for output part) to mi baš nije jasno, jel možda eksterno napajanje za motorić? (da nebi slučajno "zapalil" i dekoder a i centralu)

Što se tiće napona na izlazu dekodera, budem sutra izmjeril pa javim, al obzirom da se napaja s centrale (isto ko i sve drugo) pretpostavljam da bi se trebal kretat na nekih 18-19V (traffo na bosterima je 16V AC)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 27 Sep 2012, 21:19 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Živio,

Prvo, pazi, Vmax napajanja je 15V. (datasheet)
Dakle, ne na DCC.

Ovo ostalo je malo - krivo :)

Na 7 stavi žutu.
Na 8 paralelno obje diode sa plavim žicama

Svaka će raditi na svoju stranu.

Dalje:

Na 2 izlaz dekodera za prvi smjer skretnice, preko otpora x ( kada javiš napon dekodera)
Na 3 isto za drugi smjer
(masa dekodera na 5)

Za jednostavnost i ne preveliku brzinu motora, malo napajanje 12V DC

Na 5 masu
Na 1 i 6 +12V

Pazi na napone izlaza dekodera iz prethodnog posta, da zadovolje - tablicu istine iz datasheeta.
Kod testa ne spajaj motor već voltmetar na 7 i 8.

Kada ti okrene polaritet, onda je sve ok.

:greetings-wavingyellow:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 28 Sep 2012, 06:39 
Offline
User avatar

Joined: 13 Apr 2012, 16:18
Posts: 728
Location: Sveta Nedelja
Ajde to lijepo nacrtaj. Znam da ti nije teško, a ovdje ima članova koji si ovo nemreju predočiti nikako. :B


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 28 Sep 2012, 07:53 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Zašto sam si mislio da će to biti tako... :lol:

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 28 Sep 2012, 07:58 
Offline
User avatar

Joined: 13 Apr 2012, 16:18
Posts: 728
Location: Sveta Nedelja
H0modelar wrote:
Zašto sam si mislio da će to biti tako... :lol:

Image


Jer razmišljaš isto kao i ja, ali si se mislio provući :)
Zato sad budi :BEE-: i lijepo :WR


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 28 Sep 2012, 08:11 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
zinzi wrote:
Jer razmišljaš isto kao i ja, ali si se mislio provući :)



:KV


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 29 Sep 2012, 14:25 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Ipak će ovo rješenje sa TA7354P malo na čekanje...

Nakon malo razmišljanja, shvatio sam da to moram odraditi i praktično, a ne samo teorijski.
Svatko tko ne može sam primjeniti datasheet, očito je u najmanju ruku nesiguran što radi.
Tada mu treba dati pouzdano/provjereno/ispitano rješenje, jer je velika šansa da nešto krene po zlu,
a onda me se može direktno/indirektno smatrati odgovornim za štetu, koja u digitalu može biti poprilična.

Zato da izbjegnemo sve nezgodne situacije, ja ću to prvom prilikom odraditi do kraja.
Od ideje do prototipa, pa onda dati shemu.
Za to moram prvo nabaviti IC i jedan skretnički dekoder, pa onda sve to upogoniti...

Naravno, ako me netko prestigne i stvar pokrene sam, biti će sjajno ako objavi rješenje svima. :handgestures-thumbup:

:B


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conrad pogoni
PostPosted: 29 Sep 2012, 21:12 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:41
Posts: 197
Location: Pitomača
:B ,
evo nisam imal prije vremena pa malo kasnim.
Ne, nisam rješil problem ali izmjeril sam napon na digitalnom boosteru, iznosi 20,8-21V a isto je i na dekoderu i to na ulazu ali i na izlaznom dijelu prema pogonu skretnica al naravno samo za vrijeme kad postoji naredba sa centrale da skretnicu treba prebacit.

Evo i skice kak je dekoder spojen a i shema istog.
[img=left]http://i1083.photobucket.com/albums/j384/robogovi4/elektronika/dekoder.jpg[/img]
[img=left]http://i1083.photobucket.com/albums/j384/robogovi4/elektronika/dekodershema.jpg[/img]


Ovaj tip dekodera na žalost nema mogućnost spajanja dodatnog AC trafa za eksterno napajanje samih pogona (a kolko sam malo pogledal, tu mogućnost nemaju niti mnogi skretnički dekoderi za DCC protokol, dakle ista "banana") ali napominjem da sam našao jednu shemu dekodera koji tu mogućnost ima, dakle, spaja se na centralu samo radi DCC/MM signala, dok je samo napajanje prema pogonu (kakvom god) odvojeno i spaja se zasebni trafo (radi uštede "skupe MM/DCC sruje" i smanjenja potrebe za dodatnim bosterima/pojačalima) a to onda bi pak značilo da relativno visok ulazni napon sa centrale nebi bil problem, na ovaj drugi dio se stavi trafić 12V koji bi odgovaral za TA a i "conradićima" bi bil dovoljan.

Daklem, moral bum ovih dana napravit jen takav dekoderić pa bi se ta prića onda mogla i probat (dok nabavim i taj TA i Conrad)

Se :WR , nadam se, skoro.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .