It is currently 28 Mar 2024, 17:13

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 21:54 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 22:11
Posts: 134
Location: Samobor
U prijevodu rezač stiropora.
Našao sam dosta različitih načina kako napraviti kučni rezač stiropora ali najozbiljnije djeluju ova dva gotova proizvoda





Hot Wire Foam Factory

Pošto su oba proizvođača u Americi i cijene se penju skoro do 100$ sa poštarinom, zanima me da li ima nešto slično za kupiti kod nas. Ili barem nešto što bi se dalo jednostavno prilagoditi ovome što je prikazano. Također me zanima da li to reže i stirodur. Spominje se neka "Blue foam" pa me zanima da li je to stirodur.

Hvala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 21:55 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:40
Posts: 2465
Location: Rijeka
Tako nešto sa prve snimke sam vidio u Bauhausu i mislim da košta oko 300-tinjak KN!
Ima da ga kupim


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 21:56 
Offline

Joined: 15 Apr 2012, 11:48
Posts: 29
ima Proxxon THERMOCUT 12/E. radi na transformator koji je posebno. naravno utikač paše samo proxxonovom trafiću. standardno vidio ga prije par mjeseci u bauhausu. cijena ??, davno bilo
inače stvar se da izraditi iz rezbarskog luka, tanke žice za gitaru i klavir i malog trafića iz nekog od kompleta željeznice. sad nemogu naći link, izgubljen je u bespućima mreže nad mrežama! howg


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 21:57 
sittingbull.lacota wrote:
ima Proxxon THERMOCUT 12/E. radi na transformator koji je posebno. naravno utikač paše samo proxxonovom trafiću. standardno vidio ga prije par mjeseci u bauhausu. cijena ??, davno bilo
inače stvar se da izraditi iz rezbarskog luka, tanke žice za gitaru i klavir i malog trafića iz nekog od kompleta željeznice. sad nemogu naći link, izgubljen je u bespućima mreže nad mrežama! howg


stirodur reže bez ikakvog problema, a u samogradnji je najbolja uporaba cekas žice. ima je u fenovima, električnim pločama na štednjaku i sl...

za žice od gitara, tambura i sl nisam baš siguran, ali bih volio vidjeti nekoga tko je i to koristio.


Top
  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 21:59 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 22:11
Posts: 134
Location: Samobor
Hvala na informacijama.
Našao sam dosta primjera samogradnje sa žicama za gitaru i prikaza kako režu ali mene zanima onaj slučaj sa čvrstom žicom, kada mogu oblikovati neki oblik po želji (luk, kvadrat, krug) i onda rezati. Što upotrijebiti? Imam dojam da obična bakrena žica od strujnih kablova od 1,5 ili 2,5 kvadrata nije dobra. Svi koriste čelične žice.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 22:00 
prilikom samogradnje se mora paziti na jednu činjenicu, a to je zagrijavanje same žice koja u tom trenutku mijenja svoja fizička svojstva pa je potrebno nešto što će stalno držati dovoljno napetu žicu kako bi se kvalitetno rezao materijal...


Top
  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 22:00 
BAUHAUS:

Image


Top
  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 22:01 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 22:11
Posts: 134
Location: Samobor
MrVirus... klanjam se. Baš si mislim sutra skočiti do Bauhausa ali sada sve znam.

Hvala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 22:03 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:17
Posts: 25
Location: Split
Imao sam davno rezač za stiropor u obliku rezbarskog luka, na njega je išla isključivo tanka željezna žica i radio je na bateriju od 4,5V. Naravno, moglo se priključiti i na trafo do 6V. Nikako se nije moglo koristiti bakrenu žicu zbog premalog električnog otpora bakra, to bi zapravo pravilo kratki spoj. Čak mislim da ga još uvijek negdje imam, ako ga nađem stavit ću ga u oglase za sitne novce .

Još jedna opcija je tzv. pištolj lemilo. Ima ga za kupit u Chipoteci za male novce:
Image


Iz vlastitog iskustva znam da nije obavezno koristiti originalne vrhove, već se može improvizirati nastavak od bakrene žice debljine 1-2mm. Ono što je dobro, može se bakrena žica oblikovati u bilo koji oblik i stvar radi. U čemu je caka... U lemilu se nalazi trafo s klasičnim primarom, a sekundar mu je par namotaja debele bakrene trake. Tako se dobiva vrlo mali izlazni napon (tipično manje od 1V), ali zato vrlo jaka struja reda veličine 100A. Što je najvažnije, nije skupo!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hot-Wire Foam Cutter
PostPosted: 21 Apr 2012, 22:04 
neki poseban način spajanja te žice na ovo lemilo?
imaš koju fotku na kojoj bi se to i vidjelo?


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .