It is currently 19 Apr 2024, 03:11

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 15 Dec 2012, 08:52 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Kad sam prije četiri godine otišao u (valjda zasluženu) penziju i kupio poprilično veliku kuću nešto podalje od Beča, dobio sam napokon, dovoljno prostora da napravim modelarsku radionicu, (koju ja nazivam atelier), te prostor za maketu. Izbor je bio težak jer nisam htio neku maketu po kojoj se vlakovi neprestano vrte u krug, a htio sam se i ograničiti na dvije, najviše tri željezničke kompanije. Prvi u izboru je naravno bio HŽ, a zatim je došla ideja sa Gysev-om koji svakodnevno prevozi po 2 HŽ vagona preko Madjarske sve do Bečkog Novog Mjesta, gdje ÖBB preuzima vlak i vuče ga dalje do glavnog grada Austrije. Mjesecima sam uz pomoć nekoliko programa crtao maketu i njene dijelove, iako sam dobro znao da ću na kraju napraviti nešto sasvim deseto, spontano, kako se to kaže “ iz trbuha“. Gledavši svakodnevno u moj model Samoborčeka, te Đakovićevu 740, moja se ideja iskristalizirala do kraja: jedan dio makete u veličini 0,6 x 2,60 m biti će H0e maketa sa tri kolosječnom stanicom i petljom u „podzemlju“ gdje će se okretati klasični vlakovi, dok će Samoborček voziti od početne pa do završne stanice bez okretanja. Taj dio makete povezan je malim elementom i mostom sa središnjim dijelom koji simbolizira Hrvatsku. Stanica se naziva Pokrivnica (anagram), a u stanici se susreću H0 i H0e, dok će se pred stanicom pa i dalje kroz grad, vozikati plavi tramvaji po 12 mm pruzi, dakle metarski špur, što će makar simbolično predstavljati moju pupčanu vezu sa gradom u kojem sam rođen i s kojim uvijek živim, makar i na udaljenosti od preko 400 km.! Taj dio makete je u „L“ obliku, najdulja stranica je 2,6 m, najveća širina 1,5 m. U središtu toga dijela je petokolosječna stanica iz koje lijevi krak vodi u podzemnu stanicu, dok desni prelazi preko 60 cm dugačkog mosta i povezuje središnji dio sa „Madjarskom“. Taj dio makete će biti velik 1,1 x 3,7 m. Osim izmjenične stanice za međunarodni promet tu će voziti i regionalni vlakovi, a kroz grad će prometovati trolejbusi, naravno „Ikarus“. Sve u svemu, poprilično veliki poduhvat i trebati će još puno vremena dok se sve „zalaufa“, ali najvažnije je da sam počeo i da imam gotov i jedinstveni koncept.

Image
Moj atelier i raspored makete

Image
Ulaz u „stanicu u sjeni“ ispod Pokrivnice. Neka vas ne začudi da ja dijelove gotovo u potpunosti završavam: iz iskustva znam da je kasnije postavljanje gornjeg voda prava makljaža koja nije uvijek baš i uspješna. Uz to, veseli me pogled na već završeni dio makete, a na kraju je puno jednostavnije sve zajedno spojiti u cjelinu, negoli tjednima i tjednima raditi na vanjskom izgledu.

Image
Ovo je spojni elemenat između H0e modula i Pokrivnice; pruga jos nije postavljena.

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2012, 09:27 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Veseli me što je počela nova stručna prezentacija makete koja će potrajati godinama......i biti za primjer
mnogima! :B


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2012, 10:57 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
I mene veseli. Uistinu. A da si je zelse dao posla preko glave i to je istina. Opisom makete lako si je docarati kako ce to otprilike izgledati. I dakako, bit ce to divan mirovinski staz. Radni me stol zanima iz vise razloga. Prvenstveno ce mi biti drago vidjeti koji ce to "mini" strojevi biti tu zastupljeni. Bilo bi mi drago i vidjeti sve to u WT, ali vjerujem da ti se ne gubi vrijeme sa tim. Mozda nam se i Carllo javi sa nekim prikazom a vjerojatno cu i ja nesto (otprilike) sloziti, i to samo zato sto ovaj zimski period i ne mogu nista drugo raditi.
S nestrpljenjem cekam nadolazece izvjestaje.

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2012, 13:04 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:26
Posts: 53
Tu Carllo nema prste :naughty:
vidiš da je napisal da radi sve iz "trbuha" :BULBAR
Ali svakako bi bilo interesantno vidjet kako će to izgledat jednog dana.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2012, 14:19 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
Carllo wrote:
Tu Carllo nema prste :naughty:
vidiš da je napisal da radi sve iz "trbuha" :BULBAR
Ali svakako bi bilo interesantno vidjet kako će to izgledat jednog dana.


ne, ne, nisam ni mislio da si direktno involviran. Vec ono, neke su mjere date pa cisto iz neke igre neki tlocrt
Svakako, zelse-a treba pitatii smijemo li se igrati malo na tu temu. Vjerujem da nam nece zabraniti. Na koncu, konca - njegova je rijec najzadnija.

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2012, 17:29 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Strpljen – spašen! Biti će i tlocrta i fotografija i detalja, ali dajte mi vremena. Rekoh da „sve radim iz trbuha“, znači spontano, prema najpametnijoj odluci u danom trenutku. Znamo da teorija i praksa ne idu uvijek ruku pod ruku, pa su i svi moji nacrti izgledali jadno i blesavo kad sam ih prebacio u stvarnost. Zato sad slažem stanicu onako kako mi najviše odgovara vizualno, a istovremeno provozam vagon, dva i vidim ima li to smisla ili treba korigirati. Kad budem zadovoljan i siguran da sam napravio najbolje što mogu, napraviti ću nacrt i fotku i objaviti. Ma biti će to još prije Božića!!!

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2012, 22:30 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18350
Location: Zagreb
Veliki i vrlo zahtjevan projekt si započeo! S pozornošću ćemo pratiti opsežne radove koji slijede! D-)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2012, 22:31 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Krasan i ambiciozan koncept :clap:

Logična odluka - zašto birati kada se mogu sve tri makete raditi :handgestures-thumbup:

Još su dva vrlo mudra savjeta prisutna.

Stvarno se u WT-u daju napraviti čudesa,ali bez vizualizacije uživo,
teško će se napraviti nešto što je sigurno logično i skladno.

Isto tako, trik sa dovršavanjem malih segmenata makete je odličan,
jer se ne gubi volja u gledanju dugo nezavršene makete.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 17 Dec 2012, 18:27 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Obečao sam da ću uskoro objaviti skicu srednjeg dijela makete, pa obećanje ispunjavam. Ne zaboravite da se radi o maketi u izgradnji, dakle pitanja o tome sto radi “Drvofix” na maketi ili sl., su nepotrebna. Konstruktivne prijedloge, ideje i primjedbe rado prihvaćam!

Image
Otprilike ovako, ili i bolje!

Image
Stanica Pokrivnica, naravno još u radu.

Image
Stanična zgrada.

Image
Nezaobilazni detalj stanice.

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 17 Dec 2012, 20:59 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
Imam osjecaj decki da bu tu puno :DROOL :DROOL I da bu nas zelse navukel il' na jedno il' na drugo. Normalspur, Smalspur, Tramvaj, oj, oj - svaka cast

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .