It is currently 18 Apr 2024, 16:04

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 11 Nov 2013, 19:18 
Offline
User avatar

Joined: 28 Nov 2012, 16:49
Posts: 9
Location: Zagreb
Štovani znalci ponajprije moja isprika ak sam pitanje smjestio u krivu grupu, a posebno ak bu pitanje zmotano, al već mi je glava uskuhala od surfanja po ebayu i ostalim trgovinicama… Kaj više gledam to manje kužim. :doh:
Želja mi je kćerki uzet neki sitni, ne skupi vlakić… Za početak — da vidim jel to nju uopće zanima (bar koliko spominje), a za poslije — meni za igru ak njoj ne bude interesantno… :whistle:
N skala, (N gauge, Spur N) je jedino kaj u stan smije uć. Lova je opako limitirana, pa si gledam kupit “u dijelovima”… nekaj “običnih” prugica, malo više fleksibilnih, poneka skretnica i kakvo križanje… Nemamo ni mogućnosti pa stoga ni namjeru radit veliku fiksnu maketu, već razvlačit prugu po stanu — oko, ispod i iznad legića (ženi/majci na veselje) pa sad ne razmišljam o programabilnim sustavima (dcc il koji god)… U početku jedna lokomotiva (Santa Fe je bila moja najmilija kad sam ko klinac imal svoju željeznicu, a kćer bi neku parnjaču) i ponešto vagončića — kćer je već “složila” kompoziciju, nije baš standardna al ak nju veseli… ;)
E sad dolazi pitanje: (strašno glupo, al kad nisam u tome desetljećima…) Voltaža? mislim… pa valjda je to standardizirano, al me zbunjuje kaj sam našel transformatore/upravljače (analogne, ne?) di su navedeni (sad lupam napamet) 7VA, 17VA, 26VA… Uopssss… jel morem spržit lokomotivu?
I slobodno me odgovarajte od kompliciranog šopinga rečenicom tipa: “ne kompliciraj, pljuni 120 eura i uzmi xyz…” al kad u ponudi nema kompleta kakvog si je kći zamislila…
i fala :)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 11 Nov 2013, 21:58 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Kazes da vec 20 godina nisi u modelarskoj groznici, a sto se mene tice ja sam prvi set kupio pred gotovo pedeset! No to ne mijenja na cinjenici da ti mogu dati neke savjete. Kao prvo, kupi kceri ono sto ona zeli, a ne ono sto bi bilo nostalgicno sjecanje na tvoju prvu zeljeznicu. Zatim,razmisli o puzanju po podu i pokusaju spajanja tracnica sa iskrivljenim i slomljnim spojnicama: tu nece nikada biti dobrog elektrcnog spoja, a time ni zabave ni zadovoljstva. U N-u se mala maketa moze napraviti vec na. 50 x 70 cm, a toliko mjesta ima pod svakim ormarom ili krevetom. A sto se transformatora tice, oni su vec desetljecima sa izlaznim naponom od 12 V istosmjerne struje, a za daljinsko pokretanje skretnica kao i ostale potrebe, postoji na istima i izmjenicni izlaz od 16 - 18 V. Jedino pazi da ne kupis Märklin transformator, jer on im samo AC i to bi sprzilo i najskuplju lokomotivu.

Zelim ti puno uspjeha i zabave i dobrodosao u krug odraslih mladica!!!

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 11 Nov 2013, 22:28 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:40
Posts: 2465
Location: Rijeka
Dođi 23.11 na sajam i druženje
XVI. Susret KŽMZ 23.11.2013.

Tu će ti biti svih skala i svakojakih napajanja. Ako budeš pomislio da ti je sumnjiv model ili cijena slobodno se obrati nekome od nas da to pregledamo i damo konačnu ocjenu,ali da za tebe pokušamo spustiti i cjenu.
Praktički ćemo na druženju biti cjeli dan tako da ćeš nekoga od nas pronaći. D-)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 23 Nov 2013, 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 28 Nov 2012, 16:49
Posts: 9
Location: Zagreb
i kak da ja sad tu (na sajmu) nekog prepoznam? :)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 23 Nov 2013, 18:57 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18350
Location: Zagreb
janimir wrote:
i kak da ja sad tu (na sajmu) nekog prepoznam? :)

..ne mogu vjerovati! Oko vrata sam imao "akreditaciju", u glavmom prostoru NA PRODAJNOM STOLU bio je monitor sa reklamoma našeg foruma i posjetnicama te minimalno dva "forumaša"!!!! :GUN

A da ne kažem da su na portalu već u 10 h objavljene prve fotke sa susreta!


Top
 Profile  
 
PostPosted: 23 Nov 2013, 21:38 
Offline
User avatar

Joined: 13 Apr 2012, 16:18
Posts: 728
Location: Sveta Nedelja
A nisam nigdje vidio čovjeka sa avatara :)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 23 Nov 2013, 22:13 
Offline

Joined: 23 Sep 2012, 19:41
Posts: 243
Pa da , gospodin je imal akreditaciju koja mu je doslovce stajala vertikalno na trbuhu , svi smo videli ...


Top
 Profile  
 
PostPosted: 12 Feb 2017, 14:25 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2017, 09:46
Posts: 13
Location: Plattling, Germany
Može li se napraviti ugrubo onak neka lista proizvođača po kvaliteti/cijeni..ono, čiji modeli su najskuplji (čini mi se Maerklin?), koji bi bili Best-buy, koji su kvalitetom najslabiji..itd?


Top
 Profile  
 
PostPosted: 12 Feb 2017, 14:30 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 18:15
Posts: 2892
Location: Samobor
kao prvo, zna se da bedastih pitanja nema ... postoje samo bedasti odgovori

ako bi te ikad bude zanimalla Amerika u N-u onda bum ti složio neku svoju listu ...

_________________
Ne možete unaprijed znati koju stranu kruha treba namazati.
(Murphyjev zakon)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 12 Feb 2017, 15:51 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2017, 09:46
Posts: 13
Location: Plattling, Germany
Zanima me Amerika, ali u HO, međutim od Amerike sam još daleko..a volio bih pričekat i da $ malo padne.
Pa evo recimo, da odgovorim sam sebi, kako sam primijetio da su Fleishmann i Maerklin daleko najskuplji, odnosno da se za iste odnosno i veće novce u nekom startersetu dobiva manje nego kod recimo Roco. Roco bi mi možda bio neki best-buy. npr.Piko-ovi modeli mi izgledaju dosta jeftinije nego Rocovi (kad se recimo usporedi OeBB Railjet od Roca i Pika), nzm kak su cijenom.. ACME ista stvar. ne znam gdje bi bili ostali.
Eto tako nekako, jel..?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .