It is currently 29 Apr 2024, 00:34

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 28 May 2012, 14:06 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:08
Posts: 60
Location: Stupnički Kuti kod Slavonskog Broda
Možda će ovo nekome biti smiješno, ali ima nas koji bi nešto htjeli raditi, ali neznamo od kojega materijal.
Mene zanimaju objekti koji bi se nalazili pokraj same trase pruge, barem za sada dok ne dobijem neku rutinu. Kasnije bih se htio okušati u izgradnju i samih vagona, ali to nebi bilo tako skoro. Za sada me zanimaju vaša mišljenja o gipsu, plastici (neznam kako se zove modelarska plastika), stiropor i sl.
Nadam se da ima još onih koje zanima ova tema, a ne da se sve kupi.Ipak je kriza.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 May 2012, 14:38 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:59
Posts: 258
Location: Jaska-Samobor
Da kriza je, imaš pravo. Trenutno koristim: stirodur, karton od keksi, raznih pakovanja,ali i ljepenku tj. karton baš za to od 3 mm. Akril za fasadu, akrilne boje, dipi color, čačkalice šibice, velike šibice, gips ali modelarski, salvete, razne folije itd. Recimo kupim kekse ne zato kaj su dobri, nek zato jer imaju dobar karton tj. kutiju. :CUCKO

:B


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 May 2012, 18:39 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Za tvoj početak i izradu kućica, ja ti preporučujem polistirenske ploče debljine 1 mm, iako je to osjetno skuplje od kutije za kekse, a nije ni dobro za grickanje. Možeš ih rezati skalpelom, otvore za prozore i vrata sa rezbarskom pilicom, možeš ih turpijati i obradjivati brusnim papirom, a budući da je to isti materijal od kojeg su izradjene kućice tipa Vollmer, Faller i sl, to možeš upotrebiti napr. Faller ljepilo. Ploče možeš kupiti kod Conrada ili preko ebaya (jeftinije!). Vrata i prozore različitih oblika i veličina proizvode Faller i Auhagen, (neke od njih takodjer drži Conrad), a sve tipove krovova, pa i drugih reljefa kao cigla, kamen itd. rade svi proizvodjači pribora za željezničko modelarstvo. Najjeftiniji je već pomenuti Auhagen (pogledaj stranice na internetu), dok se proizvodi kvalitetom ne razlikuju od najskupljih (Vollmer, Kibri). Za bojanje možeš koristiti sve vrste modelarskih boja, ali isto tako i boje tipa Bauhaus: naravno mat ili polumat. Takove kućice su nešto skuplje od kartonskih, ali im je i trajnost i kvaliteta znatnije veća, dok su u odnosu na tvorničke i do 60 % jeftinije. Naravno, ne treba ni napominjati da će to biti modeli tebi bliskih građevina I da tvoja maketa neće pripominjati sjevernu Njemačku ili Holandiju.

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 May 2012, 20:59 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Već sam pisao na ovom forumu da imam podosta stirena (prozirnog, bijelog, sivog i crnog) od kutija za cd-e i videa te vhs-a te da manje količine poklanjam ali nitko me
nije niti kontaktirao da pita ili traži.....pa neka, vidim da nema interesa!? Možete se i sami snaći, pogledati malo oko sebe (ili na otpadima) te pronaći razne plastične materijale koji se mogu upotrijebiti.
Pogledajte još jednom na link kako se izrađuju kućice (ponavljam iz linkova dole)
ili još bolje - pogledati dobro ponuđeno na linku


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 May 2012, 21:03 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:59
Posts: 258
Location: Jaska-Samobor
Znaci to je od kutija od CD-a i videa, pa toga imam na tavanu. :gun-toot:
:B


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 May 2012, 21:47 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Lijepo si pripremi kakvo šilo za crtanje i najbolje metalno ravnalo te oštre skalpele (pazi prste!) te izaberi najlošiju kutiju za vježbanje. Kad se izvježbaš možeš izrezati tanke trakice koje ćeš rezanjem na male komadiće pretvoriti u prozore (pincetom se nalijepi na prozirne komade zalijepljene na kućicu iznutra) itd- gledaj malo na linkovima gore...


Top
 Profile  
 
PostPosted: 24 Jan 2013, 09:24 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:08
Posts: 60
Location: Stupnički Kuti kod Slavonskog Broda
Evo da malo vratim temu i postavim daljnja pitanja.
Na tavanu sam prije Božića (skidao ukrase) uoćio već zaboravljene 2 kutije puneokvira za CD-ove oko 200 komada. Ali će biti materijala, ali i objekata.
Sada se postavlja pitanje sa ćime to lijepiti? Dali uzeti trenutna ljepila i lijepiti, a kasnije šmirglati i uređivat neravnine (ako ih bude trebalo uređivati) gitanjem ili koristiti neka druga ljepila koja neće nagrizati tu "plastiku".
Koja ljepila vi koristite, koje gitove, kitove ili šta sve ne? Nabavio samnegdjeprije Air brush kojim planiram sve to bojati, pa i tu ima jako puno pitanja na koja neznam od kojih primara, boja, gustoća boja i slićno. Nadam se da će mi neke dobre duše pokazati pravi put za izlazak iz mraćnog tunela prema svjetlu.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 24 Jan 2013, 09:52 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Kutije za CD su najčešće napravljene od polistirena, dakle od istog materijala kao i tvornjički napravljene kućice za makete. Trenutna ljepila nisu dobra za ovu vrstu plastike i zato je najbolje da uzmeš jedno od modelarskih ljepila. Preporučujem „Faller –Expert“ koji ima tanku cjevčicu kojom se ljepilo vrlo precizno dozira. Ukoliko je lakše naći, to možeš kupiti i „Revell“ koji također ima cjevčicu. Karakteristika ovih ljepila je u tome da oni „zavaruju“ plastiku i dijelovi djeluju nakon sušenja kao da su izliveni iz jednog komada. Osim toga spoj je elastičan i dade se, prema potrebi, lako obrađivati. Veći problem će biti otvori za vrata i prozore koje treba vrlo precizno ispiliti modelarskom pilicom i obraditi finom turpijom. Gotove prozore i vrata proizvode skoro svi proizvođači pribora, a po povoljnoj cijeni su oni od firme „Auhagen“ koje možeš kupiti i kod „Conrada“. Želim puno strpljivosti i još više uspjeha!!!
Što se boja tiče, preporučujem neku od modelarskih akrilnih boja, već i zato jer se cijeli pribor nakon upotrebe pere običnom vodom (zaštita okoliša!). Boje se relativno brzo suše, postoje i sjajnoj i u mat izvedbi, mogu se međusobno izvrsno miješati. Nikako ne uzimaj akrilne boje u sprayu koje se mogu kupiti u raznim prodavaonicama građevinskog materijala, jer one nagrizaju plastiku. Modelarske akrilne boje prodaje i već spomenuti „Conrad“, ali čini mi se da „Müller“ u Zagrebu ima i boje i „Revell“ ljepilo.

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 24 Jan 2013, 16:10 
Offline

Joined: 23 Sep 2012, 19:41
Posts: 243
Možda sam u krivu , ali nije li plastika od CD kutija malo prekrta ?
Ja bi ovako ( da se odmah ne obeshrabriš i da pojednostavimo ) :
1 kupuj kekse po okusu i ukusu .
2 narući BUSCH art. nu. 7203 - to su ti gotove plate za izvedbu ( 3-4 E na ebay de ) .
3 Revell ljepilo , kako je Zelse pripomenuo u Millera na trgu .
kad izrezuješ plastiku , prvi rez neka bude jako ''lagane ruke '' i uz sam rub ravnala - jer često skalpel zna pobjeći .
po tom prvom zarezu onda prolaziš još jedanput lagano da ''utvrdiš'' liniju ..
kad izrezeš - obavezno šmirgl papir 600 - malo izbrusi .
što se tiće ljepila - - kako ti je Zelse preporućio - ono na iglu je najpreciznije . Bolje malo nego puno , ali ako ti se i prelije - nemoj pokušat intervenirati . Nek se osuši , pa tek onda interveniraj sa skalpelom ili šmirgl papirom .
Nije loše naručiti Tamya bijeli ili sivi kit ( putty ) . Taj kit ti služi za rubove koje nisi pravilno izveo .

imaš one slim kutije za cd koje imaju crnu zadnju stranu,a i one kutije od DVD-a su super.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 30 Jan 2013, 00:07 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
zelse wrote:
... Takove kućice su nešto skuplje od kartonskih, ali im je i trajnost i kvaliteta znatnije veća, ...

Ja se s tobom, naravno, neću složit! Možeš ovako od oka reć koliko je ovo staro ...

Image

Image

Image

... da te ne mučim, obje ove "građevine" stare su preko 25 godina i sve je rađeno od papira i još su, fala bogu, cijele. Kolodvorska zgrada je nekada svijetlial ali izgleda da se negdje prekinuo kotakt i sad nema svjetla i trebalo bi sve odispod prekopat i naći gdje je prekid. Postavnica nije nikad bila osvjetljena.

B:B

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .