Post a reply

Kolodvor Opatija-Matulji od kartona

06 Jan 2017, 18:58

Kolodvor Opatija-Matulji je jako značajno mjesto za mene. Radi toga, prije godinu dana odlučio sam da ću napraviti matuljski štacion u H0 mjerilu. Kontaktirao sam gospodina Slobodana Ilića, koji je radio na kolodvoru Opatija-Matulji za DPŽ Štacion. G. Ilić mi je poslao detaljne nacrte kolodvora po kojima ću raditi maketu od kartona. Postupak je bio dosta jednostavan, ali hrpa detalja na kolodvoru je uzimala puno vremena. O detaljima izrade pisati ću u sljedećim postovima.

Za početak, predstavljam više-manje gotovu kolodvorsku zgradu. Moram dovršiti par detalja oko dimnjaka i fiksirati krov. Kolodvor je opituran sa akrilnim bojama i lakiran sa slojem nesjajnog laka.
Čekaonice će uskoro biti gotove. Trenutno montiram vrata i prozore.
Image

Image

Image

Re: Kolodvor Opatija-Matulji od kartona

07 Jan 2017, 23:54

Kapota, ovo jako dobro izgleda. Ajde kad budeš vješao sljedeće slike, opiši malo postupak izgradnje, metoda i materijale koje si koristio.

Re: Kolodvor Opatija-Matulji od kartona

08 Jan 2017, 18:09

Wile E Coyote wrote:Kapota, ovo jako dobro izgleda. Ajde kad budeš vješao sljedeće slike, opiši malo postupak izgradnje, metoda i materijale koje si koristio.


Potpuno se slažem sa Wilom :handgestures-thumbup:

Ovo tako dobro izgleda, da čovjek dobije volju za izradu nekog svojeg problematičnog objekta! :clap:

Re: Kolodvor Opatija-Matulji od kartona

10 Jan 2017, 17:45

TNX na komentarima! Ovo je postupak kako sam gradio štacion.
Ovako izgledaju isprintani bokocrti štaciona, prije rezanja i lijepljena na karton.
Image
Prije lijepljenja, na komadu kartona debljine 1mm.
Image
Na mjestima gdje se lijepi bokocrt štaciona, treba dobro namazati sa drvofiksom.
Image
Nakon toga ide prešanje i sušenje (24h).
Image
Kada se karton osuši, kreće detaljiranje. Fuge na zidovima sam "crtao" sa većom iglom, a za ostale detalje (okviri prozora, bokovi zidova,...) sam koristio karton od 0,5mm.
Da bi kartonske stranice bile savršeno ravne, napravio sam konstrukciju od letvica (5mm x 5mm). Tu konstrukciju sam zalijepio sa drvofiksom.
Image
Prije bojanja, maketu sam prešpricao sa temeljnom bojom, a nakon bojanja sam vanjske i unutrašnje zidove prešpricao sa akrilnim lakom.

Re: Kolodvor Opatija-Matulji od kartona

12 Jan 2017, 20:59

ovo stvarno super izgleda :text-bravo:
Post a reply