It is currently 28 Mar 2024, 13:54

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 15 Dec 2013, 11:12 
Offline
User avatar

Joined: 01 Dec 2013, 20:19
Posts: 528
Location: Parižlje
Nastavak teksta s portala
Fototapete i kako ih napraviti

Na početku bih napomenuo još par stvari okoli slika. Za izdradu fototapeta vam preporučujem što veče slike to bolje. Ako još nemate sliku i tek razmišljate da napravite fotografiju evo par stvari koju če vam olakšat daljni rad.

Nove fotokamere imaju več ugrađenu funkciju za snimanje panorama. Ako vaša kamera toga nema onda možete sve pripremiti tako, da čete kasnije imati manje posla. Kao prvo če vam pored kamere trebati i stativ. Stavite kameru na stativ. Aparat podesite na manual, izaberite što širi kut sa objektivom i napravite fotku. Kod svake sledeče fotke okrenite kameru za cca 30 stepeni i tako sve do kraja. Kasnije čemo iz tih fotografija napravit panoramu.

Još malo o programima s kojim možete napraviti panoramu. Ja ču sve pokazati sa Adobe produktima, pošto i profesionalnu radim s tim programoma, tato ču upotrebit Photoshop i Indesign. Ako ste vješti upotrebe nekih dugih programa, slobodno ih koristite. Ima i puno free programa npr. Gimp zaobradu fotografija, Inkscape za vektorsku obradu. Naravno sve to možete napraviti i sa Corel programima.

Toliko za početak.

Kao prvo izaberemo fotografiju ili više njih koje čemo upotrebiti za izradu fototapete.
Ja sam za tu priliku izabrao dvije slike brda.
Attachment:
zajamniki_1.jpg
zajamniki_1.jpg [ 42.03 KiB | Viewed 10191 times ]

Attachment:
zajamniki_2.jpg
zajamniki_2.jpg [ 45.45 KiB | Viewed 10191 times ]


Sve fotografije otvorimo u fotošopu. Sad čemo iz tih fotografija napravifi panoramu. Fotošop zna, da napravi panoramu sam, samo mu moramo to reći. Otvorimo File – Automate – Photomerge i otvoriče se photomerge, pošto imamo slike otvorene izaberemo Add Open Files, dole obavezno isključimo isključimo Blend Images Together.
Attachment:
merge1.JPG
merge1.JPG [ 48.56 KiB | Viewed 10191 times ]


Ako to ne napravimo dobit čemo jednu sliku, koju ne požemo popravljati po Layerima. Kad smo to napravili, potvrdimo sve skupa pritiskom na OK i sačekamo da komputor napravi svoje. Kad komp završi, čemo dobit nešto slično.
Attachment:
panorama.JPG
panorama.JPG [ 92.39 KiB | Viewed 10191 times ]


Kao prvo poslije Photomerge, napravimo izrez panorame.
Attachment:
panorama_odrezana.JPG
panorama_odrezana.JPG [ 46 KiB | Viewed 10191 times ]


Na kraju gde se slike prekrivaju, če verovatno trebati mali popravak i boja i samih prekrivanja.
Attachment:
panorama_napaka.JPG
panorama_napaka.JPG [ 43.19 KiB | Viewed 10191 times ]

Ja sam u mojem primjeru napravio korekciju boje.
Attachment:
panorama_napaka_1.JPG
panorama_napaka_1.JPG [ 30.32 KiB | Viewed 10191 times ]


A na samom stiku slika sam uzeo erase tool i pobrisao one dijelove koji nisu bili pravilno pokriveni.

Attachment:
panorama_korekcija.jpg
panorama_korekcija.jpg [ 36.11 KiB | Viewed 10191 times ]


Kad smo završili, pretvorimo boje u CMYK prostor (Image-Mode-CMYK). To napravimo zbog toga što svi štampači rade sa CMYK bojama i na kraju sve skupa snimimo u neki format psd ili tiff. Ako snimate u psd ili tiff ostače vam slika u layerima, što vam omogučuje kasnije korekture ili promjene na slici.

Nastavlja se...

_________________
Lp,
Sebastjan

Modelne železnice, DCC elektronika


Last edited by Tjan70 on 15 Dec 2013, 11:36, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2013, 11:31 
Offline
User avatar

Joined: 01 Dec 2013, 20:19
Posts: 528
Location: Parižlje
Kad je panorama napravljena imamo više mogučnosti za printanje.

1. Ako imate color printer onda možete sami isprintati. Neki printeri imaju mogučnost rezanja večih slika u printer driveru tako zvani tile. S tim če vam sliku sam printer razrezati na više listova papira.

2. Možete i sve skupa ručno razrezati u fotošopu ili putem nekog vektorskog programa. Ja sam to uradio u Indesignu.
Najprije napravimo mrežu veličine lista papira na koji možemo printati. Ja sam u mom primjeru uzeo A3 format, pošto imam mogučnost printanja na taj format. Preporučam vam da si sa jedne strane ostavite 1 do 2 cm prekrivanja slika. Postoji mogučnost, da printer malo promaši a kao drugo imamo mogučnost popravljanja kad se sve skupa lijepi na pozadinu makete.

Mreža za rezanje
Attachment:
File comment: Mreža za razrez
panorama_razrez-prekrivanje.JPG
panorama_razrez-prekrivanje.JPG [ 13.26 KiB | Viewed 10190 times ]


Razrez panorame u Indesign
Attachment:
File comment: Panorama razrez
panorama_razrez.JPG
panorama_razrez.JPG [ 35.51 KiB | Viewed 10190 times ]


Konačni izgled panorame po rezanju
Attachment:
razrez-ok.jpg
razrez-ok.jpg [ 35.41 KiB | Viewed 10190 times ]


Kad smo napravili razrez, sve skupa isprintamo na printeru.

3. Sve skupa možete snimit na neki medij i odnjeti u neku fotokopirnicu ili neki grafički studio, gde če vam isprintati na A3 printeru ili na velikoformatnom ploteru – u jednom komadu. Ako radite u grafičkom studiju, imate mogučnost plotanja na samolepljivu foliju, ili na običan papir, na koji se ljepi onda naljepnica sa zadnje strane. Kod plotanja na velikim ploterima, vam preporučujem plastificiranje slika sa prednje strane. Tako če biti slika zaštičena od praha, vode i UV zraka.

Kad imamo sve skupa isprintano moramo to još zalijepiti na pozadinu makete. Ako ste radili u nekom studiju, onda verovatno več imate naljepnicu, pa je oprezno nalijepite. Ako ste prinatli sami onda vam preporučujem lepak u spreju -Photo mount. Sa zadnje strane poprskate sliku sa nekih 15 – 20 cm i polako zalijepite na podlogu. Ljepilo su da kupiti u papirnicama kod nas u Sloveniji ga možete kupiti i u Mulleru, proizođač je 3M.

Fototapeta se može ljepiti i na samoljepiv kapafix ili pjenu, koju fotografi koriste za ljepljenje slika prije što stave okvire.
Nadam se da je sve dosta razumljivo napisano, ako nešto nije jasno pitajte.

Lp,
Sebastjan

_________________
Lp,
Sebastjan

Modelne železnice, DCC elektronika


Last edited by Tjan70 on 15 Dec 2013, 11:33, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: 15 Dec 2013, 18:36 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb
H v a l a ! :clap:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 16 Dec 2013, 11:40 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:11
Posts: 396
Location: Obrenovac
Odlican tutorijal.. svima ce nam trebati!


Top
 Profile  
 
PostPosted: 08 Jan 2014, 18:51 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Sjajan i nadasve koristan tutorial! :clap:

Sada ću moći napraviti točnu pozadinu teme koja se modelira... :dance:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .