It is currently 28 Mar 2024, 16:21

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 257 posts ]  Go to page Previous  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 20 Jun 2019, 16:14 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Nastavak sa prethodne stranice

Image

Image

Nedaleko je željeznički kolodvor, sa kojeg ćemo također pobrati neke motive:

Image

Nema dalje:

Image

Neradni je dan pa i mašinerija miruje:

Image

Malo opširnije:

http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... /?p=612885


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 05 Jul 2019, 16:51 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Plaški 4. srpnja 2019.

Kroz Plaški sam se provezao brzim i IC vlakovima puno puta, ali nikada nisam bio na kolodvoru. Jučer sam putovao do Plaškog i natrag isključivo motornim garniturama - dva prigradska soma i dva nagibnjaka. Začudo, nije bilo nikakvih nepredviđenih okolnosti, nikakvih pregaženja, kvarova, iskliznuća, pada kontaktne mreže ni supstitucija autobusom. Jedino me nije poslužilo nebo koje je cijelo vrijeme bilo tmurno i prijetilo kišom, a razvedrilo se tek po povratku u Zagreb. Ali sam zato imao dosta sreće s teretnim vlakovima, o čemu opširnije u nastavku.

ICN na Glavnom kolodvoru u Zagrebu pred polazak za Split:

Image

Plaški je međukolodvor na pruzi M604 Oštarije - Knin - Split, na kilometarskom položaju 26+938. Od susjednog kolodvora Josipdol u smjeru Oštarija udaljen je 16,5 km, a od kolodvora Blata u smjeru Knina 10,3 km. Najveća dopuštena duljina vlakova na 2. i 3. kolosijeku je 378 m, a najveća dopuštena brzina kroz kolodvor je 40 km/h.

Kolodvorska zgrada:

Image

Antikvitet u prometnom uredu:

Image

Vodotoranj:

Image

Nekadašnja ložiona. U Plaškom su svojedobno dežurale lokomotive koje su se dodavale na vlakove kao zaprežne ili potiskivalice, jer koji kilometar dalje počinje uspon uz Malu Kapelu od 18 promila:

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 05 Jul 2019, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Nekoliko slika iz kolodvora:

Image

Image

Image

Image

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 05 Jul 2019, 16:54 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Nije mi bilo mrsko otpješačiti do ovog objekta infrastrukture:

Image

Image

Ispod njega teče rijeka...

Image

Image

Image

Dretulja zaslužuje malo širi osvrt. Premda je nevelika, s duljinom toka od samo 10,4 km i širinom korita do 9 m, stručnjaci je smatraju jednom od najčišćih rijeka na planetu. Izvire na zapadnom obodu Plaščanskog polja u podnožju masiva Male Kapele, oko 2 km zapadno od središta Plaškog, na nadmorskoj visini od 375 m. Protječe Plašćanskom dolinom meandričnim tokom, od Plaškog u smjeru jugoistoka. Kod zaseoka Jakšići ponire u kraško tlo, a njen podzemni tok je jedan od izvora rijeke Mrežnice. Najveća pritoka Dretulje je rječica Vrnjika koja se ulijeva kod Plaškog, a ostale pritoke su potoci Vera, Vinkovac i Komadinski potok. Dolina Dretulje potvrđeno je stanište 32 biljne vrste koje se nalaze u Crvenoj knjizi vaskularne flore Hrvatske odnosno na Crvenom popisu ugroženih biljnih i životinjskih vrsta Hrvatske. Na području predviđenom za zaštitu zabilježen je i endem dinarskih krških polja - livadski procjepak (Scilla litardierei). Također obiluje životinjskim svijetom, a od ribljih vrsta zastupljeni su potočna pastrva, kalifornijska pastrva, klen, pijor, tivuška, potočna mrena i peš.
Dretulja je nekada bila jedna od najzagađenijih rijeka u Hrvatskoj, a zagađivala je i Mrežnicu, Koranu i Kupu. Uzroćnik je bila Tvornica sulfatne celuloze i papira, odavno zatvorena, koja je posljednji put proizvela papir 22. srpnja 1991.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 05 Jul 2019, 16:55 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Spomenuo sam u uvodu teretne vlakove, a za relativno kratkog boravka uhvatio sam ih tri. Najprije sabirno-manipulativni iz Ogulina, koji se u Plaškom rastavlja na dva dijela zbog velikog uspona prema Vrhovinama:

Image

Image

Onda je kroz kolodvor protutnjao teretnjak s kalcitom iz Gospića:

Image

Image

Ode i on:

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 05 Jul 2019, 16:56 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Uputio sam se i u naselje Plaški te zabilježio nekoliko motiva, a ovo je nekadašnja škola:

Image

Pravoslavna Saborna crkva Vavedenje Presvete Bogorodice iz 1763. godine, restaurirana 1907. po projektu zagrebačkog arhitekta Janka Holjca:

Image

Dretulja ispod cestovnog mosta:

Image

Desni rukavac rijeke:

Image

Našao sam i najveću pritoku Vrnjiku:

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 05 Jul 2019, 16:58 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Do povratka sam imao vremena prošetati i do onog oštrog zavoja gdje počinje uspon pruge od 18 promila. Ovo je pogled na otvorenu prugu u smjeru Vrhovina i ulazni signal kolodvora Plaški:

Image

Pijani cestovni znak:

Image

Eno zavoja, a u njemu je predsignal:

Image

Morao sam se vratiti na kolodvor jer se bližilo vrijeme povratka i stigao sam upravo na vrijeme da uhvatim dolazak trećeg teretnjaka:

Image

Malo ćeš se strpiti dok ja ne prođem:

Image

Opširnije:

http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... pnja-2019/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 28 Jul 2019, 19:03 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Oštarije 27. srpnja 2019.

U hodnjama duž pruge Zagreb - Rijeka/Split obišao sam i predstavio kolodvore Hrvatski Leskovac, Jastrebarsko, Draganići, Mrzlo Polje, Zvečaj, Generalski Stol i Plaški, a u društvu drugih railfanova Zdenčinu, Karlovac i Ogulin. Kolodvor Oštarije mjerkam već neko vrijeme i eto me konačno i tamo u subotu 27. srpnja Anno Domini tekuće..
Od domicilnog stajališta Sutla do Oštarija putovao sam naravno vlakom uz presjedanje na Glavnom kolodvoru u Zagrebu, u polasku 8017 i ICN 521 i u povratku 4061 i 8048.
Oštarije su međukolodvor na pruzi M202 Zagreb Glavni kolodvor - Rijeka, ujedno odvojni kolodvor za prugu M604 Oštarije - Knin - Split, na kilometarskom položaju 527+325. Od susjednog kolodvora (ukrižja) Kukača u smjeru Zagreba udaljene su 5 km, od kolodvora Ogulin u smjeru Rijeke 6 km i od kolodvora Josipdol u smjeru Knina 5,5 km. Najveća dopuštena duljina vlakova na 1. i 2. kolosijeku ovisno o smjeru vožnje je 549-555 m, a najveća dopuštena brzina kroz kolodvor je 55 km/h.

Kolodvorska zgrada:

Image

Sličica iz prometnog ureda:

Image

Slijedi nekoliko fotografija iz kolodvora, a za početak idemo prema sjeverozapadnom kraju:

Image

Image

Lijevo za Split, desno za Rijeku:

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 28 Jul 2019, 19:05 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Ulaz u kolodvor iz smjera Ogulina i Josipdola::

Image

Idemo na drugu stranu:

Image

Pomoćni kolosijek ima strmi uspon:

Image

Izlaz iz kolodvora u smjeru Kukače:

Image

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moja lutanja prugama
PostPosted: 28 Jul 2019, 19:06 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2014, 14:07
Posts: 1033
Location: Zagreb
Bilo je i živog prometa, a prvi je stigao putnički vlak iz Zagreba za Rijeku:

Image

Uslijedio je teretnjak iz smjera Ogulina:

Image

I iza njega som iz Ogulina za Zagreb:

Image

Mađar iz Zagreba za Ogulin:

Image

I još jedan teretnjak iz smjera Ogulina:

Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 257 posts ]  Go to page Previous  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .