It is currently 18 Apr 2024, 06:51

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 12 Jan 2016, 17:25 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:41
Posts: 197
Location: Pitomača
:B

daklem, pošto se u zadnje vrijeme malo povečala ergelica loksi, a koje su sve odreda analogne, ovih sam dana malo "čačkal" za dekoderima (da me cifra ne izuje iz cipela) pa sam slučajno naletio na ovu stranicu:
https://moba.rampino.de/?MODsid=tllvisb ... rjq7rbjf35

Listajući stranicu naletio sam na par zgodnih stvarčica, pa ako kome bude trebalo, eto.

1. multiprotokol dekoderi za lokomotive koji se, usput budi rečeno, mogu koristit i kao dekoderi za rasvjetu vagona: https://moba.rampino.de/Lokdecoder:::7. ... rjq7rbjf35
Po karakteristikama u opisu ne izgleda loše; 1500mA ukupno (do 1000mA za motor, dakle, pašu čak i za stare Roco motore) 4 funkcijska izlaza a i programiranje bi, po uputi, trebalo bit relativno jednostavno, cijena 13,5€. E sad, kak to izgleda u praksi, obavijestim čim probam (nadam se već poslije praznika)

2. mali skretnički dekoderi (za MM i DCC) malih dimenzija, mogu se ugradit kako u Merklin C tako i Roco skretnice sa nasipom; https://moba.rampino.de/Zubehoerdecoder ... rjq7rbjf35

3. boosteri iliti pojačala; https://moba.rampino.de/Steuerung:::5.h ... rjq7rbjf35
multiprokolol, (MM i DCC) od 3,5 ili 5 A (ovi od 3,5 mi se i cijenom čine ok)

4. dekoderi za rasvjetu (kučica i dr.)
https://moba.rampino.de/Beleuchtung:::6 ... rjq7rbjf35
zgodna stvar, imam 2 takva samo od rugog proizvođača; modul ima 10 kanala na koji se kopča rasvjeta i koji se naizmjence pale/gase, način nakoji to rade (preklapanja, vremenski interval i dr.) mogu se programirat. Također su pogodni i za svijetleće reklame, cestovne semafore................


Top
 Profile  
 
PostPosted: 12 Jan 2016, 17:46 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:41
Posts: 197
Location: Pitomača
Nedavno sam jeda lokdekoder i narućil probe radi a pošto je u međuvremenu i došel, odma sam ga i isprobal pa evo ukratko rezultati:

Dekoder je u prvoj varijanti isproban sa orginalnim starim Merklin 3 pol AC motorom.
1. oko same ugradnje se neću zadržavat, tu nema nekih nepoznanica; pošto dekoder dolazi bez žica, morate ih sami polemit gore no, nije nikakav problem, svi pinovi su fino označeni em i dovoljno veliki i na dovoljno velikom razmaku da se može lemit bez straha (naravno, sa malom lemilicom, ne onom za oluke/žljebove spajat ;)
2. programiranje: tu mogu reć da se u mod za programiranje sa merklin centralom vrlo jednostavno; sa MS ili CS se programira kao bilo koji merklin, esu itd. isti princip. Za DCC ne mogu reć niš jer nemam DCC centrale ali, kolko vidim po uputama, jednostavno izabirete CV koji programirate i upišete vrijednosti ali; (uvijek ima mali ali) kod kompleksnih CV-a su upute krivo/ili loše napisane npr: kod CV 29 gdje imate više bit-ova u uputi su navedene samo vrijedosti "0" ili "1" što nije toćno (odnosno je, al samo za bit "0") kod svih ostalih (1,2,3, 4 i 5) se duplira prethodna vrijedost (dakle za bit "1" su vrijednosti 0 ili 2, bit "2" je 0 ili 4 itd.) No obzirom da je to isto i kod ESU dekodera, za pravilno određivanje vrijednosti se poslužite njegovom uputom.
3. Vozne osobine 1. put, dakle sa oriđiđi merklin 3 pol AC motorom; a kaj reć, bolje dosta od starog delta dekodera; - minimalna moguća brzina oko 6 km/h što je, za taj tip motora poboljšanje, - 2 stupanj dekodera = 9 km, 3. =12 km, 4=19 itd, no što je veći stupanj, to su i razlike/skokovi u brzinama veći. Sve u svemu, poboljšanje u odnosu na deltu postoji ali da sam zadovoljan, nisam no, to nema veze sa dekoderom već starim tipom motora. Kaj se tiće samog dekodera, mislim da je ovo jedini dekoder koji podržava istovremeno i AC i DC motore, em je i jedini koji u AC varijanti nudi i tzv. "lastregelung" , mislim da vi to zovete BEMF il tak nekak.
Napominjem da sam od CVa jedino podesil min. brzinu (CV 2=60, što je jako puno ako se uzme u obzir da svi moderni 5 pol motori/pa i Merklinov/ kreću sa CV 2 na 5-6), max. brzinu (tako da ona iznosi ovdje 82 km/h, ne volim da mi lokse voze trke) dok sve ostale vrijednsti nisam diral pa vjrujem da bi se neke karakteristike još dale poboljšat uz igrane sa CV-ima, obzirom da taj motor ne kanim koristit, nisam se time dalje zamaral.
FAZIT: (više za Skijaše); dekoder će fino poslužit za jeftinu digitalizaciju AC lokomotiva koje će se moć relativno ok vozit na digitalu (bar dok ne promjenite i motor)

2. test sa 5pol DC:
Daklem, nakon pregradnje na 5 pol DC motor, bez diranja postavki dekodera (znaći probe radi ostavljene kao na 3pol AC) i; razlika je drastićna već kod minimalno moguće brzine, (ne kod same brzine, ona je skoro pa ista) ali; dok je sa 3 pol cv 2=60 da bi uopće krenula, na 5pol cv2 ide na 25 (pri CV2 na 60 kao za 3pol je početna brzina sa 5pol DC bila 18 km/h). Prijelazi brzina kod pojedinih stupnjeva dekodera su osjetno blaži ali još uvijek grublji nego sa Tams a pogotovo ESU dekoderima tak da............ idemo reć da se moje oduševljenje drži u granicama.
No, to ne znaći da je dekoder kao takav loš, možda bi se to dalo fino posložit/isprogramirat na nekoj DCC centrali samo, kaj sam se ja malo uljenil jer sa Tams/Esu dekoderima mi je uvijek bilo dovoljno isprogramirat adresu, min. i max brzinu i to je to.
A da je tome tak, to sam se osvjedočil juće, nakon višesatnog igranja sa CV-ima (kod Merklina se inaće zovu registri, čist onak da bi se razlikovali od DCC-a) dobil sam zadovoljavajuće rezultate vožnje, od početne pa sve do max. brzine (koju sam u ovom slučaju za BR81 podesil na 65 km/h) tak da:
tko nema problem sa malo više vremena izgubit na podešavanja, bar kaj se Merklin okruženja tiće, dekoder je prava jeftikaner alternativa skupljim dekoderima.

Ocjena; - podešavanje; 6, (videl sam i gorih dekodera al i daleko boljih po tom pitanju)
- vožnja; 6 (10 po meni zaslužuje ESU, Tams 8) makar, ako bi se uz malo igre uspjelo rješit ovih par knikova i eventualno snizit početnu brzinu, bil bi na nivou Tamsa
- cijena; 9, tu je za sad nenadmašiv
prosjek; 7,3 daklem, ak niste "nitenceleri" i važni su vam i nofčići i ako vam NEM šteker nije bitan - preporuka.

I još malo; ako vam ipak treba NEM štekerić, pa kad uzmete u obzir gore navedeno em da dekoder dolazi "gol", čak i bez kablova onda je računica sljedeća; dekoder 13,5 + NEM 2,5 = 16€ (+ pošta ) a recimo TAMS G32 (koji u V2 također ima dodatne F izlaze) sa NEM štekerom dođe 17€ sa poštarinom (u 5pak 85€ sa poštom=17€komad) em dodate (il bolje rečeno oduzmete) komplikacije sa programiranjem, onda se stvar drastićno mijenja u korist Tams dekodera, daklem, prije odluke dobro promislit.

I da ne zaboravim osnovne podatke dekodera; max. opterećenje 1500mA (1000 motor, 500 funkcije) F izlazi za svjetla + 2 dodatne, zaštita na izlazima i motora i funkcija. Također, radi na AC, DC analog kao i digital MM i DCC, podržava i AC i DC motore (mislim da je po toj karakteristici jedini, makar je to bitno samo "skijašima".
E sad je zbilja dosta.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 12 Jan 2016, 23:27 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Hvala ti na više nego iscrpnom izvješću! :handgestures-thumbup:

Ti si ga odlično istestirao "u svom" svijetu. :clap:

Kod nas, nakon probe na klasičnom mehano motoru, fleischmann pancakeu,
5 polnom koso-motanom Rocu i eventualno 7-polnom mitsumiju
(ok, možda i faulhaberu :) )...

... znali bismo kako stvarno vozi! :GUN

Nego, da li koristiš decoder pro?
Da li ga imaju možda u bazi da ga software sam prepozna?

:obscene-drinkingcheers:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 13 Jan 2016, 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:41
Posts: 197
Location: Pitomača
H0modelar wrote:
Hvala ti na više nego iscrpnom izvješću! :handgestures-thumbup:

Ti si ga odlično istestirao "u svom" svijetu. :clap:

Kod nas, nakon probe na klasičnom mehano motoru, fleischmann pancakeu,
5 polnom koso-motanom Rocu i eventualno 7-polnom mitsumiju
(ok, možda i faulhaberu :) )...

... znali bismo kako stvarno vozi! :GUN

Nego, da li koristiš decoder pro?
Da li ga imaju možda u bazi da ga software sam prepozna?

:obscene-drinkingcheers:


Mda, a gle ak donekle ok vozi čak i sa starim merklinovim "tropolcem" u AC verziji, oda vjerojatno nije niš lošiji ni sa mehanom ili starim fleischmanom. (a znamo da tim motorima nit najbolji dekoderi ne pomažu preveć, em je pitanje isplativosti ugradnje skupog dekodera u neke polupoderane "oldtimere") Neke detaljnije probe sa tim motorima mi nisu moguće jer ih nemam, em nemam ni dcc centralu a sa Merklinom pola CV nemoš programirat. No ipak, sa novim 5 polcem vozi recimo skoro na nivou Tamsa a uz kvalitetnije podešavanje mislim da bi ga mogel i dostić. U svakom slučaju, subotu planiram ga piknut u neku Roco ili FL loksu u Virovitici, kod Gorana pa ćemo ga isprobat i u tom okruženju i na DCC centralini.

Dekoder pro ne koristim jer opet; s mojom centralinom to ne radi a dal ovaj dekoder postoji u bazi programa, neznam, al nekak sumnjam.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 13 Jan 2016, 17:34 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Jasna mi je tvoja logika, no meni je praksa pokazala da su motori toliko različiti -
da su zapravo neusporedivi.
Recimo, niti ESU ne može upravljati pošteno sa Piko ili Mehano motorima :BORED

No nakon tvoje probe, svakako ćemo imati puno više informacija o njegovoj vožnji.

Strpljivo čeamo nastavak! :obscene-drinkingcheers:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 20 Jan 2016, 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 18:15
Posts: 2892
Location: Samobor
nemrem skužit'
ovi loco decoderi su to samo H0 ili ih ima i za N?
mislim da jesu al eto da pitam ...

hvala

_________________
Ne možete unaprijed znati koju stranu kruha treba namazati.
(Murphyjev zakon)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 20 Jan 2016, 17:15 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Vidi:

Attachment:
rp1.jpg
rp1.jpg [ 428.81 KiB | Viewed 28795 times ]


No isto tako, pod dimenzijama piše 16x19x3 mm.

Možda bi za neke ozbiljnjije USA lokse moglo taman stati :handgestures-thumbup:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 20 Jan 2016, 21:50 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 18:15
Posts: 2892
Location: Samobor
Hvala.
ipak nisam previdio :(

_________________
Ne možete unaprijed znati koju stranu kruha treba namazati.
(Murphyjev zakon)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .