It is currently 29 Mar 2024, 01:48

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 31 Jan 2016, 14:34 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb



vgradnja digitalnega dekoderja v lokomotivo sž 541 015
.

Andraz Span

Datum objavljivanja: 31. sij 2016.


V tem videu si lahko ogledate, kako vgraditi digitalni dekoder v električno lokomotivo proivajalca piko. V tem primeru sem vgradil osem polni dcc digitalni dekoder brez zvoka.

povezava za nakup dcc dekoderja (podoben cenocni razred kot dekoder v videu, vendar boljše kvalitete in z dodatno funkcijo AUX2!): http://www.modellbahnshop-lippe.com/p...

http://www.twitch.tv/andrazspan
https://www.youtube.com/user/andrazspan1
https://www.facebook.com/andrazspan1/
http://androstransport.weebly.com/


Top
 Profile  
 
PostPosted: 31 Jan 2016, 14:37 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb


vgradnja digitalnega dekoderja v lokomotivo sž 541 001 alpska konvencija

Andraz Span

Datum objavljivanja: 17. sij 2016.


V tem videu si lahko ogledate, kako vgraditi digitalni dekoder v električno lokomotivo proivajalca roco. V tem primeru sem vgradil osem polni dcc digitalni dekoder brez zvoka.

povezava za nakup dcc dekoderja (podoben cenocni razred kot dekoder v videu, vendar boljše kvalitete in z dodatno funkcijo AUX2!): http://www.modellbahnshop-lippe.com/p...


Top
 Profile  
 
PostPosted: 14 Feb 2016, 17:24 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb


vgradnja digitalnega dekoderja v lokomotivo sž 541 101 Leonardo Da Vinci (UHD - 4K !)
Andraz Span
Datum objavljivanja: 14. velj 2016.


V tem videu si lahko ogledate, kako vgraditi digitalni dekoder v električno lokomotivo proivajalca railad. V tem primeru sem vgradil enaindvajset polni dcc digitalni dekoder brez zvoka.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 06 Feb 2017, 11:25 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2017, 09:46
Posts: 13
Location: Plattling, Germany
Dobar dan. Nov sam, ne mogu si objasnit neke stvari vezano uz DCC/digitalizaciju pa ću pitanja postaviti ovdj jer je naslov teme nekak 'najopćenitiji'. Moderatori slobodno premjestite.
Dakle, nije mi najjasnije sljedeće, da krenem od osnova..maketa i modeli na njoj voze DC, znači u tračnicama istosmjerna struja, na motoriću lokomotive isto. E sad, digitaliziram maketu i u lok stavim DCC dekoder. Kakvu struju sad imam u tračnicama a kakvu na motoriću lok? Izmjeničnu ili istosmjernu?
Nadalje..kad kupujem novu lok, iz webshopa recimo, i mogu birati između AC i DC, to nema veze sa digitalizacijom, jel tako, nego se odnosi na analogno upravljanje? Čiji ono modeli sve voze samo AC, Märklin i Lima ak se ne varam? Međutim da li je taj izbor između AC i DC važan kasnije za eventualnu digitalizaciju? Odnosno u kojem slučaju bih kupio AC loksu?


Top
 Profile  
 
PostPosted: 06 Feb 2017, 21:45 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:52
Posts: 634
Location: Zagreb
Dobar dan i dobro došao! :text-welcomewave:
Kada digializiraš maketu, odnosno umjesto analognog regulatora na tračnice spojiš digitalnu centralu - pojednostavljeno na tračnicama imaš DCC signal konstantnog napona. Ovisno o centrali, teoretski bi mogao voziti samo jednu DC loksu bez dekodera, ali taj scenarij najbolje zaboravi u startu i ne gubi vrijeme na proučavanje toga - ne isplati se.
AC lokomotive osim Märklina rade i drugi veliki proizvođači (Roco, Fleischmann, Piko, Brawa itd.) i obzirom da imaš DC maketu - AC lokomotivu ćeš kupiti samo u trenutku iznimnog očaja (jer DC model te lokomotive nikako ne možeš nabaviti) i to kada budeš svjestan svega što na njoj moraš preraditi/promijeniti i koliko će te to koštati (novca i/ili vremena) - pa za sada i to zaboravi, doći ćemo do toga sa vremenom ako baš bude nužno. :mrgreen:

Za početak se drži toga da ti centrala bude DCC i kod nabavke dekodera isto pazi da su za DCC jer ima i nekoliko drugih standarda (starijih ili Märklinovih - Selectrix, MM, M4).
Na izlazu DCC dekodera prema motoru imaš DC struju, ak se ne varam PWM reguliranu (znači nije 0-12V, nego uvijek impulsi 12V i ovisno o njihovoj učestalosti motor se vrti brže ili sporije - motorići to vole i lokse mogu skroz polako gmizati i juriti i sve između toga) i većina dekodera ti automatski regulira konstantnu brzinu lokse neovisno o njenom opterećenju (ravnina, uspon, zavoj, pad...).

Ako si imalo vičan korištenju smartphonea (Android ili iPhone, za Windows phone nema aplikacije) preporuka za centralu je Roco/Fleischmann z21start (malo "z", bijela, da se nabaviti za 40-ak € bez napajanja) + wifi paket (40€ u dućanu) ili ako nađeš z21 zajedno sa wifi iz start paketa od prije par godina. Ako ne voliš smartphone, uvijek možeš početi sa klasikom: Roco 10764 (nemoj 10761 ili stariju jer nema dobru zaštitu od kratkog spoja) + Multimaus.
Što god odabereš, u početku ćeš imati malo učenja i navikavanja, ali barem u D ima vlakoljubaca na svakom uglu koji ti mogu pokazati, a na ovim prostorima imaš nas :greetings-wavingyellow:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 06 Feb 2017, 22:17 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
golden_beaver wrote:
Dobar dan. Nov sam, ne mogu si objasnit neke stvari vezano uz DCC/digitalizaciju pa ću pitanja postaviti ovdj jer je naslov teme nekak 'najopćenitiji'. Moderatori slobodno premjestite.


Nema potrebe za premještanjem, sasvim je ok jer se na to misli :handgestures-thumbup:

golden_beaver wrote:
Dakle, nije mi najjasnije sljedeće, da krenem od osnova..maketa i modeli na njoj voze DC, znači u tračnicama istosmjerna struja, na motoriću lokomotive isto.

Da, ako se vozi na DC, dakle sa klasičnim ispravljačem.

golden_beaver wrote:
E sad, digitaliziram maketu i u lok stavim DCC dekoder. Kakvu struju sad imam u tračnicama a kakvu na motoriću lok? Izmjeničnu ili istosmjernu?

Izmjenična struja je na tračnicama i svim ulaznim dijelovima svih dekodera, za bilo što.
Struja je pravokutnog oblika u kojem je informacija o "naredbi" što treba tko raditi.
Zatim u svakom dekoderu postoji diodni ispravljač pa poseban dio za motor i poseban dio za svaki funkcijski izlaz.
Dakle, u dekoderu, iza ispravljača je cca15V istosmjerno.

Kada zadamo upravljačem komandu, adresa 3 - pola brzine - pali svjetlo, tada svi dekoderi dobiju
tu naredbu, ali samo onaj koji ima upisanu adresu 3 će to izvršiti, jer mikroprocesor očitava vrijednost
koja je ista sa zadanom.
Tada motorni dio dobije 7,5V, a elektr. preklopka spojena na svjetla uključi struju.
I mi imamo model koji vozi sa pola brzine i upaljenim svjetlima.
(Malo pojednostavljeno - principjelno)

I tu je glavna prednost digitala.

Od 100 lokomotiva, 100 vagona, 100 signala, 100 skretnica... mi možemo upravljati sa svakom
pojedinačnom funkcijom.

golden_beaver wrote:
Nadalje..kad kupujem novu lok, iz webshopa recimo, i mogu birati između AC i DC, to nema veze sa digitalizacijom, jel tako, nego se odnosi na analogno upravljanje? Čiji ono modeli sve voze samo AC, Märklin i Lima ak se ne varam? Međutim da li je taj izbor između AC i DC važan kasnije za eventualnu digitalizaciju? Odnosno u kojem slučaju bih kupio AC loksu?


AC lokse su predviđene za Maerklin. On vozi u drugačijoj konfiguraciji od ostalih.
DC modeli imaju lijevu i desnu tračnicu kao vodiče. (Kao postojeći Mehano)
Maerklin ima u sredini pragova jedan pol, a oba dvije tračnice kao drugi. Po sredini odozdola kliže velika "skija".
To ima za posljedicu jedan ozbiljan problem, a to je prolaz preko skretnica. To su riješili tako da je "češalj" na skretnici još više povišen iznad same tračnice, što je opet otvorilo novi problem. Za takvu vožnju vijenci kotača moraju biti veći, da lokomotiva ne ispada na skretnicama.
Ovo sam sve napisao da bih istaknuo razliku kupovine AC od DC lokomotive, gdje su razlike:

AC je uvijek skuplji, zbog svega navedenog dodatnog.
Kod novijih tračnica 2.1mm i niže (Roco Line, Geo Line, Peco, Tillig...) vijenci kotača često mogu "lupati" po pragovima,
jer su povišeni.
Lijevi i desni kotači su kratko spojeni, jer je lijeva i desna strana kontakata je na matičnoj ploči modela kratko spojena
Skiju treba demontirati i prespojiti, jer je nemoguće voziti sa njom, zbog kratkog spoja na DC skretnicama.

Ja imam nekoliko konvertiranih AC na DC modela, no ovo se mora odraditi.

Eto, za početak toliko... B:B

EDIT: vidim da me Bosphorus pretekao u pisanju... :handgestures-thumbup:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 07 Feb 2017, 02:15 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2017, 09:46
Posts: 13
Location: Plattling, Germany
Odlično, sve jasno! Hvala puno!


Top
 Profile  
 
PostPosted: 08 Apr 2017, 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2017, 09:46
Posts: 13
Location: Plattling, Germany
htio sam za pocetak kupiti ovo od Roca http://www.roco.cc/en/product/237204-0- ... ducts.html
zatim nadjem u mülleru ovo od märklina na akciji za 250eur https://shop.mueller.de/spielwaren/mark ... sbb-292565
pitanje, da li sa märklinovim digitalnim sistemom (mfu) mogu kasnije upavljati i DCC? u kojoj mjeri je Märklin kompatibilan sa svim ostalim što se tice digitalije?


Top
 Profile  
 
PostPosted: 08 Apr 2017, 16:07 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2017, 09:46
Posts: 13
Location: Plattling, Germany
ma jooj, u zurbi sam pa sve nest polovicno tocno napisem. o ovom se radi... i nije mfu nego mfx. da li radi sa DCC dekoderima? znaci tu ona prica AC-DC ispada iz igre?
https://shop.mueller.de/spielwaren/mark ... sbb-292565


Top
 Profile  
 
PostPosted: 08 Apr 2017, 20:47 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:41
Posts: 197
Location: Pitomača
Sa tom centralicom možeš upravljat i mm/mfx i dcc dekoderima bilo da govorimo o dekoderima u lokomotivama bilo o dekoderima za skretnice i dr.

Btw, sa tom centralom moš direktno upravljat i skretnicama.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .