It is currently 20 Apr 2024, 02:28

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 17:28 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
Nadam se da sam pogodio dobar podforum i da sam naslovio dobro temu za ono što me zanima. Evo o čemu se radi ... bazao sam po netu i naletio sam na stroj koji bi vrlo rado ili imao ili bi ga sam radio. Gotov stroj nije predviđen za motorizaciju ali to je i ono što meni odgovara jer ni ja nebi ako bi jednog dana sam odlučio to radit da nebude motorizirano. Da malo bolje pojasnim, da model bude čisto statičan (baš za moju policu sa modelima) ali ... tu sad dolazimo do srži ... hipotetski, recimo da bi htio u "to" ugraditi samo zvuk. Gotov model je sav od plastike (kotači, postolja, nadgrađe ...) dok ono što bi eventualno ja radio bilo bi klasično od papira. Da li je moguće u takav, papirnati model ugraditi zvučni dekoder? Nemojte se brinut kako sve to učvrstiti ... napravi se rupica, impregnira cijanoakrilnim ljepilom i kad se osuši kroz nju se protjera vijak da napravi narez.

Ustvari ono što si nikako nemogu predočiti kako bi se napravilo napajanje? Koliko bi to koštalo?

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 19:23 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Ideja nije za odbaciti, ali ono sto treba uloziti za realizaciju je stvarno preskupo. Sound-dekoder kosta od 110 do 125 eura, ali on je ili "prazan" ili sa zvukom za neki odredjeni tip lokomotive. Ukoliko je "prazan", to se mora programirati sa odredjenim zvukom i ostalim zvucnim kulisama, a za to je potreban programator koji se dobije za cijenu od 400 do 700 eura. Uz to je potrebno i podosta iskustva. Naravno, moze se zamoliti i nekoga od kolega sa foruma koji to zna i ima mogucnosti, ( i volje), da to uradi, ali i tada je potrebna dodatna investicija u neki od digitalnih upravljaca s kojima se taj sound-dekoder upravlja. Sve u svemu, minimalna investicija za prvi model je oko 200 eura i prijateljska pomoc nekog od forumasa, a za svaku slijedecu lokomotivu jos po 120 eura i takodjer ona neophodna pomoc iskusnih programatora. Moje misljenje: nije ti to za nas penzionere!

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 19:31 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
zelse wrote:
... Moje misljenje: nije ti to za nas penzionere!

Zato sam i napisao "... hipotetski ..." al' kad budem veliki onda ću sigurno to napravit na jednom modelu :lol:

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 20:28 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Za takove potrebe je daleko jednostavnije i jeftinije snimiti željene zvukove lokomotive na neki cd ili usb pa preko
pojačala i zvučnika u lokomotivi puštati te "melodije"!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 20:57 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
1Borna wrote:
... pa preko pojačala i zvučnika u lokomotivi puštati te "melodije" ...

Ne kužim na što ciljaš :think: , možeš malo više pojasniti ... koje lokomotive? Modela?

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 21:50 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Vrlo zanimljiva tema! :clap:


Ne usudim se kao klinac uopće miješati u razgovore Vas odraslih. :shifty:

Zato ću biti tiho da ne smetam, pozorno sjedim u prvoj klupi i slušam! :lol:

...

Samo da shvatim ideju autora, može info koji je to stroj i koje zvukove treba proizvesti?
Ili još bolje, neki link na video da se to čuje?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 22:14 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
H0modelar wrote:
... Ne usudim se kao klinac uopće miješati u razgovore Vas odraslih.

Image
H0modelar wrote:
...Samo da shvatim ideju autora, može info koji je to stroj i koje zvukove treba proizvesti?
...

Na ovo sam ciljao (s time da nebi bilo N nego H0 i nebi bilo od plastike nego papirnato) ...
Image
... ili preciznije, ovakvo ...
Image

A što se zvuka tiče, ja nisam izbirljiv, da onako malo dizelski brekeće ... broć broć broć fr-rrrrr ... broć broć broć fr-rrrr

Da se i odlučim (hipotetski!) gdje bi se moglo postaviti zvučnik jer ja bi htio na ovakvom vozilu imat i što više pravih detalja ...

*****
Evo i video, sve se čuje u prvim kadrovima

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 14 May 2014, 23:31 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
thomcro wrote:
... nikako nemogu predočiti kako bi se napravilo napajanje ...

Sad mi je nešto plao na pamet, vi meštri od digitalizacije koji se bolje kužite u te stvari ispravite me ako griješim, da se u postolja stave metalni kotači i dekoder spoji na njih ... to bi (po nekoj mojoj logici) radilo? Da se zvuk "pušta" preko mišonje?

Da malo odem od teme, ako bi ovo gore radilo, bi li se na istu foru moglo i osvjetlit takvo vozilo? Samo da Vas još jednom podsjetim, radilo bi se o statičnom modelu bez motora!

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 15 May 2014, 10:54 
Offline
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:39
Posts: 365
Location: Rijeka
Jutros sam održao telefonske konzultacije sa svojim tehničkim direktorom za razvoj, istraživanja i opće poslove, vjerovatno da ga znate jer je ovdje poznat kao Kapo6011 :razz: , i on mi je rekao, gotovo isto kao i zelse, da bi ovo bilo moguće izvest (jer smo pričali čak i o konkretnom mjestu smještanja i dekodera i zvučnika) ali da je cijena vrlo presudna u cijeloj stvari.

Isplati li se investirati, kako je i zelse napisao, minimalno 200€ u nešto što će skupljati prašinu na polici ... zaključak je vrlo jednostavn ... ne!

Poslao mi je Kapo i link za gotov model kojem je cijena oko 300€ ...

_________________
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Zvučni dekoder
PostPosted: 16 May 2014, 22:24 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
thomcro wrote:
Jutros sam održao telefonske konzultacije sa svojim tehničkim direktorom za razvoj, istraživanja i opće poslove, vjerovatno da ga znate jer je ovdje poznat kao Kapo6011 :razz: , i on mi je rekao, gotovo isto kao i zelse, da bi ovo bilo moguće izvest (jer smo pričali čak i o konkretnom mjestu smještanja i dekodera i zvučnika) ali da je cijena vrlo presudna u cijeloj stvari.

Isplati li se investirati, kako je i zelse napisao, minimalno 200€ u nešto što će skupljati prašinu na polici ... zaključak je vrlo jednostavn ... ne!

Poslao mi je Kapo i link za gotov model kojem je cijena oko 300€ ...


Isprike što se kasno aktivnije javljam u temi, stisli nas rokovi oko izložbe - 100 na sat...

U principu, ne slažem se sa ničime što je do sada rečeno... :GUN

Hajdemo obrnutim redom.

Bolje sakupljati salvete, ako se gleda na ovaj hobi da li je isplativ... :lol:

Naravno da se isplati!
Atraktivnost modela porasti će 500%!
Nitko neće obraćati pažnju da li je model od plastike, mesinga ili kartona...
već će odmah čuti zvuk, uočiti rasvjetu - pa pogledati oblik 8-)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .