It is currently 08 May 2024, 08:31

All times are UTC + 1 hour





Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Digitalna fotografija
PostPosted: 27 Apr 2014, 22:51 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:08
Posts: 60
Location: Stupnički Kuti kod Slavonskog Broda
Lijep pozdrav prije svega svima koji suna ovome forumu.
Nadam se da ću sa ovom temom pomoći prvo sebi, a onda i drugima koji će doći do istog ili slićnog problema.
Koliko sam vidio na ovome forumu ima nekoliko ozbiljnih "fotografa" sa pravim pilama.
Meni kao neznalici bi trebala pomoć oko eventualne kupnje nekog ozbiljnijeg digitalnog fotoaparata.
Koliko sam skužio nije uvijek potrebno naj veći broj megapiksela jer ga ja neću koristiti za printanje postera nego za kućne fotografije. Trenutno imam 2 kompaktna digitalna fotoaparata sa 12 i 14 megapiksela, ali su slike tako tako.
Prije 13 godina u jedinom posjetu Švedskoj sam kupio Canon EOS 3000 SLR fotoaparat sa 2 objektiva EF 38-76 mm 1:4.5-5.6 i EF 80-200 mm 1:4.5-5.6 II
Dok nisam nabavio digitalne fotoaparate i dok sam koristio Canona sam bio i više nego zadovoljan sa rezultatima, iz filma deklariranog sa 36 slika ja sam izvlaćio bez problema 38-39 slika koje su bile uvijek "uspjele", postavke su većinom bile automatske (bez eksperimentiranja jer su filmovi i njihova izrada bili skupi). Sada bih si htio kupiti nešto slićno (DSLR) po mogućnosti da mogu koristiti postojeće objektive i da ne košta puno, za poćetak sa mogućnošću automatskog rada, ali ovaj puta bi se pozabavio i sa rućnim štelanjem jer mogu birati one koje su dobre, a loše uvijek mogu izbrisati.
Kao potpuni neznalica molim za savjete: šta izabrati, dali se još igrati sa kompaktnim digitalcima i istraživati i za kraj gdje se mogu naućiti osnove znaćenja pojedinih pojmova u svijetu fotografije (ekspozicija, otvor blenda sl. i šta se mijenja sa pojedinim promjenama)
Hvala na informacijama i nadam seda ćete mi pomoći da i ja uskoro napravim lijepe digitalne fotografije.
Toliko za mene


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 Apr 2014, 17:33 
Offline
User avatar

Joined: 01 Dec 2013, 20:19
Posts: 528
Location: Parižlje
Pozdrav, :B

Pošto želiš ostati na Canonu, moj ti je savjet, da kupiš Canon EOS 650D sa kit objektivom, evo i link EOS 650D, cijena nije loša.
Taj aparat če ti omogučiti fotografisanje sa punom automatikom, ima portret, nočni motivi, landscape itd mode.
A uz to ima i normalne mogučnosti fotografisanja prioritet vremena - S, prioritet blende -A i manual mode M te program P.

Taj aparat, ti je dobar za početak, za učenje i za ozbilniji rad.
Moj savjet je, da kupiš aparat sa kit objektivom 18-55 koji je puno bolji od tvog osnovnog zuma.
Drugi objektiv 80-200mm timje odličan za fotografisanje u prirodi, za fotografisanje vlakova, itd.

Ako, želiš možeš kupiti i polovni aparat. Dosta puta možeš nači odlične ponude na npr. bolhi ili e-bay.
Ako češ kupiti polovni aparat gledaj EOS 500 D, 550D, 650D ili EOS 40D, 50D, 60D sa kit objektivom.

Nadam se, da sam ti malo pomogao, ako te još nešto interesuje samo pitaj.
Ne vidim odakle si, pa sam stavio link jedne prodavaone u Sloveniji.


Lp,
Sebastjan

_________________
Lp,
Sebastjan

Modelne železnice, DCC elektronika


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 Apr 2014, 21:59 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18355
Location: Zagreb
Slažem se s prijedlogom kolege Tjana. Kada se odlučiš za jedan od modela javi se da ga isprobamo na djelu! :WR


Top
 Profile  
 
PostPosted: 28 Apr 2014, 23:00 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:08
Posts: 60
Location: Stupnički Kuti kod Slavonskog Broda
Jedno pitanje dali bi ovaj bio dobar
Canon EOS 1100D digitalni fotoaparat kit (EF 18-55 mm IS) crni
Efektivni broj piksela 12,2 megapixela


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Apr 2014, 04:46 
Offline
User avatar

Joined: 01 Dec 2013, 20:19
Posts: 528
Location: Parižlje
I taj aparat je ok, gledam cijenu kod nas u Sloveniji Eos 1100d

Glavna razlika je što ima 1100d manju rezoluciju senzora, snima samo 720p video i po meni največa što se display ne može okrenuti.

Lp,
Sebastjan

_________________
Lp,
Sebastjan

Modelne železnice, DCC elektronika


Top
 Profile  
 
PostPosted: 13 Dec 2014, 08:34 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:08
Posts: 60
Location: Stupnički Kuti kod Slavonskog Broda
Nakon dugo vremena istraživanja i gledanja. Čekanja na povoljni trenutak da se kaže i odluči, pala je odluka da se kupi CANON 600d sa kit objektivom 18-55 (sve novo) klikne se na kupi u trgovini. Ono kaže sve 5, čeka se 2 dana , a trebalo je doći za 1. Nema nikakvih odgovora, malo bolje pogledam ono odgovor na drugom mailu. Nismo Vam u mogućnosti isporućiti 600d, ali za 10% više može 650d. Ljut što nije već stiglo, kontaktiram kako da dodam novce na već izvršenu uplatu i sl. Sada se ćeka CANON 650d sa kit objektivom 18-55 IS, kažu srijeda (jer ni njega nemaju, ali im stiže).
Mislim da će biti :digg za nekoga :DEAD , a ako dođe :gun-toot: i ućenja kako, što i gdje stisnuti.
Nadam se da će među prvima slikama biti jedan vagon iz HŽ repertuara od Pika, Dačo ga je već slikao i :DROOL


Top
 Profile  
 
PostPosted: 14 Dec 2014, 01:33 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 23:14
Posts: 567
DOIH007 wrote:
Nakon dugo vremena istraživanja i gledanja. Čekanja na povoljni trenutak da se kaže i odluči, pala je odluka da se kupi CANON 600d sa kit objektivom 18-55 (sve novo) klikne se na kupi u trgovini. Ono kaže sve 5, čeka se 2 dana , a trebalo je doći za 1. Nema nikakvih odgovora, malo bolje pogledam ono odgovor na drugom mailu. Nismo Vam u mogućnosti isporućiti 600d, ali za 10% više može 650d. Ljut što nije već stiglo, kontaktiram kako da dodam novce na već izvršenu uplatu i sl. Sada se ćeka CANON 650d sa kit objektivom 18-55 IS, kažu srijeda (jer ni njega nemaju, ali im stiže).
Mislim da će biti :digg za nekoga :DEAD , a ako dođe :gun-toot: i ućenja kako, što i gdje stisnuti.
Nadam se da će među prvima slikama biti jedan vagon iz HŽ repertuara od Pika, Dačo ga je već slikao i :DROOL


Idem malo of topic :BLACK-:

Ja ti savjetujem da pogledaš NIKON fotoaparate! Ja sam jako htio Canon no međutim ispostavilo se da je Nikon imao bolju ponudu.

Canon EOS 650D (EOS Rebel T4i / EOS Kiss X6i)

Ako imaš pitanja vezana za poluprofesionalne dslr fotoaparate tu sam.

_________________
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 14 Dec 2014, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Marko 0909 wrote:
Ako imaš pitanja vezana za poluprofesionalne dslr fotoaparate tu sam.


Ovo je stvarno velika pomoć... :?

Na ovo:

DOIH007 wrote:
... pala je odluka da se kupi CANON 600d sa kit objektivom 18-55 .... Sada se ćeka CANON 650d sa kit objektivom 18-55 IS...


Ti mu savjetuješ:

Marko 0909 wrote:
Ja ti savjetujem da pogledaš NIKON fotoaparate!


Ovime ne da nisi pomogao, već čovjeka možeš samo pošteno zabrinuti za njegov izbor! ... :doh:
I OK, sada znamo koju marku fotića ti imaš... :roll:

...

I Nikon i Canon su rame-uz-rame, svaki novi model nosi neki novi detalj kojime pokušavaju nadmašiti
konkurenta pa time osvojiti kupca. :DOG


Top
 Profile  
 
PostPosted: 14 Dec 2014, 16:03 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Evo da pokušam malo pomoći za početak, obzirom da imam vrlo sličan aparat, 700D.

Moja iskustva sa njime su stvarno odlična, u ovih nešto preko godinu dana.

Ovi novi fotići su donjeli novu dimenziju svemu jer snimaju video u full HD-u , ali koristeći optiku za fotografiju.
Uz touch screen upravljanje, izbor točke fokusa je vrlo lagan.

Sve fotke i video filmići sa naših putovanja su rađeni njime, kada god je bio pri ruci.

Već osnovni kit će pružiti puno ugodnih trenutaka sa novim fotićem! :handgestures-thumbup:

U budućnosti, evo par korisnih dodataka koji mogu mnoge stvari popraviti ili olakšati.

Moj objektiv je 18-135 STM IS, STM je preduvjet za nečujan auto fokus (AF) pri snimanju videa.

Dobro dođe dodatna baterija za cjelodnevna snimanja vani.
Još jedna memorijska kartica je također poželjna, jer vrhunski video radi vrlo velike zapise, pa brzo ponestane mjesta.
Stativ je vrlo korisno a ne preskupo pomagalo, bilo za video, bilo za fotke sa dugom ekspozicijom.

Stvar koja još i meni nedostaje a dosta je bitna, je dodatna vanjska bljeskalica.
Postojeća bljeskalica se može podesiti i može se podesiti svjetlina slike pri njenom korištenju (EV), tako da fotke
sa njegovom bljeskalicom ispadaju korektne.
No to je još uvijek inferiorno naspram ikakve vanjske bljeskalice, koja neće objekt direktno osvjetliti.
Time fotka ispadne neusporedivo ljepša i bez problema sa sjenama.

Sa ovih nekoliko dodataka, mislim da su pokrivene većina uobičajenih situacija u kojima se čovjek može naći.
Tada samo treba prilika i atraktivna tema za uživanje sa novom igračkom.

:obscene-drinkingcheers:

:B


Top
 Profile  
 
PostPosted: 14 Dec 2014, 16:36 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 23:14
Posts: 567
H0modelar wrote:
Marko 0909 wrote:
Ako imaš pitanja vezana za poluprofesionalne dslr fotoaparate tu sam.


Ovo je stvarno velika pomoć... :?

Na ovo:

DOIH007 wrote:
... pala je odluka da se kupi CANON 600d sa kit objektivom 18-55 .... Sada se ćeka CANON 650d sa kit objektivom 18-55 IS...


Ti mu savjetuješ:

Marko 0909 wrote:
Ja ti savjetujem da pogledaš NIKON fotoaparate!


Ovime ne da nisi pomogao, već čovjeka možeš samo pošteno zabrinuti za njegov izbor! ... :doh:
I OK, sada znamo koju marku fotića ti imaš... :roll:

...

I Nikon i Canon su rame-uz-rame, svaki novi model nosi neki novi detalj kojime pokušavaju nadmašiti
konkurenta pa time osvojiti kupca. :DOG


Da možda ga jesam malo bacio u bed i ispričavam se zbog toga jer to mi zaista nije bila namjera.

Kupljeni fotoaparat se itekako može vratiti ukoliko kupac nije zadovoljan uređajem (nemora biti pokvaren ili oštećen).

To u HR do prije koju godinu nije bilo moguće, ali su se strani trgovački lanci pobrinuli da to uđe u naš bonton.
Kada su takvi fotoaparati u pitanju ne možeš ih isporabati kao odjeću jer ti nitko neći dati takav fotić da prtljaš po njemu.

Kad fotoaparat stigne to nije gotov čin i ima priliku razmisliti prije nego im ga pošalje natrag.
p.s nisu mali novci u pitanju.

_________________
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .