Switch to full style
Post a reply

Mehanizam skretnice-Uradi sam

01 Jun 2012, 22:23

Mislim da bi ovo trebalo biti dobra tema a ako nije na pravom mestu tu su moderatori paa..
Naime i nije neki posseban izum :BEE-: jer ovo cudo od mehanizma vec postoji samo je promenilo namenu pa je zavrsilo kod mene na maketi!
Radi se o motoricu za centralnu bravu u autu koji radi na 12v!
Ideju sam imao vec duze vreme ali sam tek sad realizovao i mnogo mi se dopada kako radi..
Pored dve zice od napona ima jos 3 zice koje su za indikatore polozaja osovine koja ide levo-desno i sto me posebno obradovalo jer skracuje MNOGO veliki posao postavljanja indikatora(mikro prekidaca)
Mane su sto je motoric malo bucan i velik ali posto ide ispod makete to i nije neki problem..
Pustite Pavarotija na CD i nista se nece cuti :angry-screaming:
Radi na 12v ali moja preporuka je 3v zbog velikih trzaja na 12v pa se rucica zna vracati na predhodni polozaj sto nije slucaj na manjem naponu!
Cena.. cena igra tu najvecu ulogu jer jedan motoric kosta 2,12eura ili 16kuna ili 250din ili 2.6 dolara ili 2.5 svajcaraca sto je mnogo mnogo manje od nekih proizvodjaca koji su zaduzeni za takve motorice!
Pogledajte slike i jedan video koji sam napravio za vas.. ali tad je napon bio 5v pa su trzaji malo veci!


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QztkjGuP8Q0[/youtube]

Image

Image

Image

Image

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

01 Jun 2012, 22:53

Orobljivaču auto otpada :gun-toot: :lol:
Kakva genijalna ideja D-) :clap:

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

01 Jun 2012, 23:25

Pazi ideja je bas genijalna jer za male novce napravis celu maketu da ti budu elektro skretnice!
Samo trebas imati kontrolnu tablu ali ona je neizbezna na maketi!

Malo da pojasnim kako se montira ovaj motoric od centralne..
-PROSTO da prostije ne moze biti!
-Za cev koja vodi zicu koja pokrece skretnicu koristim plasticnu cev od stapica za ciscenje uha!
-Zica za pokretanje skretnice ja deblja bakarna zica!

To bi bilo sve od materijala i kazem vam ja da je stvar prosta da prostija ne moze biti!
PS:sutra rano ujutru idem na buvlju pijacu kupiti 20 ovakvih motorica i do kraja sledece nedelje cela maketa(skretnice)je na dugme hehehee :music-rockout:

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

01 Jun 2012, 23:26

preduhitrio si me brojcile - ipak svaka cast. ti si svoju ideju i realizirao. probaj onda jos jednu stvar. podizaci stakla, i te kaako bi ta napravica posluzila za tvoju premestaljku lokomotiva. mehanizam za okretanje vanjskih retrovizora je zbog svog polaganog hoda / kretanja idealna za slikovne signale. Mora ces opet na otpad :gun-toot:

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

01 Jun 2012, 23:31

Da piccolo ti motorici su veoma tihi i jaki a ujedno i spori tako da su idealni za takve stvari!

Ja sam nasao motoric koji ima neverovatan reduktor brzine a nasao sam ga u mehanizmu za okretanje TV antene i perverzno je tih i skoro necujan a okrece tako polako da mislis da je u kvaru i da ne radi!

Znaci imamo slicne ideje piccolo heheheee.. :obscene-drinkingcheers:

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

02 Jun 2012, 10:48

Kao što rekoh :text-bravo: i kao što pitah to bi moglo i na m-gleis. Naravno ne odmah, ali pitam jer ja sam ko malo dijete, nesmem niš videti odmah bi i ja. :CRY

:B

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

02 Jun 2012, 11:46

Ja mislim Vlado da bi moglo i na tim skretnicama.. pogledaj malo bolje slike i videces sta trebas uraditi a to je samo jezicak skretnice treba pokretati levo-desno i to je to!

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

02 Jun 2012, 11:48

Inace danas sam nabavio jos 6kom,nije bilo vise sa 5 zica ali cu naci na drugom mestu!
Te zice su mi potrebne zbog onih indikatora polozaja!

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

02 Jun 2012, 11:53

Pa sad onda sve pojasni, koje ide kam, ti indikatori su samo da ti vidiš koje svijetli, ili su za maketu semafori ujedno.

Re: Mehanizam skretnice-Uradi sam

02 Jun 2012, 12:00

Brojcile, :text-bravo: i :B za ideju.

Imam iskustva sa tim motorima, jer sam toga jako puno ugradio u doba dok se centralno zaključavanje ugrađivalo naknadno u aute.
Zato samo jedno malo upozorenje. :mrgreen:

To je dosta "grub" i veliki mehanizam, najbolje radi kada ima cijeli put izvlačenja (zajedno s inercijom) i često zahtjeva veliku startnu struju (još veću kada se zada dupla komanda pa motor radi u stall - blokiranom- načinu rada)
Ako to sve imate "pod kontrolom" u svojim projektima, to je svakako jedno moguće rješenje. :handgestures-thumbup:

@Vlado:

Zbog konstantnih upita koje dobijam, uskoro ću pokrenuti temu o jednom drugom rješenju tog i sličnih problema... ;)
Samo da se "sastanem" sa vremenom i završim sve poslovne obaveze... :BORED
Post a reply