It is currently 24 Apr 2024, 10:18

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:29 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
...sto imamo pri ruci. Tako bi ja zapoceo ovu temu. Ma sta god mi upotrijebili ne smijemo skrtariti u dimenzijama materijala za gradnju makete a isto tako ne trebamo niti pretjerivati.
Dakle neka zlatna sredina trebala bi bit zakon.
Koji materijal upotrijebiti za sta, jedno je drugo veliko pitanje. U kakvim uvjetima ce se nalaziti nasa maketa nebi trebalo spominjati jer tu su gabariti dosta jasni. Prostor treba biti suh (bez vlage),sa pozeljnom konstantnom temperaturom. Ma, ne ono 20 stupnjeva pa niti stupanj gore ni dole. Glavno je da temperaturne razlike nisu velike i ucestale. Na umu treba imati da drvo (najcesci izbor za izgradnju makete) uvjek zivi ako se nalazi u prostoru sa varirajucom vlagom ili temperaturom.
Evo ja zapoceo pa se nadajmo pratnji u vidu savjeta ili barem - "ja sam to ovako uradio"

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:30 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Ja osobno odavno preferiram šper-ploču iz više razloga: Nije osjetljiva na promjene temperature i vlage kao ostalo drvo, pogotovo iverica i slični materijali, a i bitno je laganija te žilavija (nije krta i ne puca lako kao iverica).
Maketa jednake površine od špera može biti i dva do tri puta lakša od one građene ivericom ili panelkom ili daskama- letvama!
A i cjenovno se izjednači kad uzmete u obzir da trebate manju debljinu ploče, manju visinu roštilja i naprosto manje materijala!
Samo je treba na svim spojevima (unutarnjim) ojačati letvicama i vijcima za drvo te lijepiti kvalitetnim ljepilom za drvo.
I na kraju, sam završni izgled kod špera je puno ljepši negoli ivera, naročito ako se po završetku lakira bezbojnim lakom ili bajcom!


Top
 Profile  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:31 
moje razmišljanje vodi ka novijim materijalima i naravno po dijelovima makete gdje bi se koji materijal upotrijebio. idemo pretpostaviti da ćemo maketu raditi ipak na nekim suhim prostorima, tako da oko vlage ne bi smjeli brinuti....

za novu maketu ću koristiti za podlogu OSB ploču 10 mm debljine, a za ostalo stirodur raznih debljina....

za podlogu pod tračnice ću korisititi CLICK podlogu koja se koristi za postavljanje ispod laminata. lako se obrađuje, čvrsta je i upija zvukove...


Top
  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:31 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
virusek, kulike je debel taj "Clik" kaj ide ispod laminata ?

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:35 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:08
Posts: 60
Location: Stupnički Kuti kod Slavonskog Broda
moje bi pitanje bilo. Šta mislite o blažujkama koje su koliko sam vidio prilićno čvrsto?


Top
 Profile  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:35 
@ virusek, kulike je debel taj "Clik" kaj ide ispod laminata ?


javim ti čim iskopam šubler javim... ;-)


Top
  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:36 
5 mm
evo sam našao i link: http://www.logoclic.info/laminat-daemmung-xps-maxima


Top
  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:37 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Imade i tanjih podloga, od 2-3 mm :!: Ali visina nasipa ispod tračnica bi trebala biti najmanje 5 mm, pa sve do 10 (na otvorenoj pruzi) :ugeek:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:37 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 09:08
Posts: 81
Location: Sarajevo
ja sam protivnik ovih "novih" materijala. ono sto se do sada pokazalo kao ispravno su letve od bora ili jele, spera, iverica, stirodur, pluto. zamjena za pluto su fabricke podloge ali to visetruko dize cijenu. kvalitetan rostilj od letvi 7x2 cm ako se zastiti i drzi na suhom moze prezivjeti nekoliko maketa. tako da tu zaista ne treba skrtariti.
lijepo je u startu skinuti cijenu, ali meni se pokazalo da su ove gore nabrojani materijali pokazali kao jedino sigurno rjesenje. morate misliti da ce doci vrijeme kad ce te morati pomaknuti maketu, makar za pola metra. sve ono sto dise ili je na klik ce se smaknuti i eto pukotine na sred reljefa...
eksperimetisite sa materijalima za izradu drveca, kucica, ... ali sa podlogom se nije igrati.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 21 Apr 2012, 19:40 
vo i zadnje izvješće iz robnih centara u zg što se tiče materijala

BAUHAUS:

XPS MAKSIMA LOGOCLICK
Image

OSB ploča 12 mm

Image

BAUMAX:

OSB ploča 10 mm

Image


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .