It is currently 29 Mar 2024, 15:13

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Napajanje tračnica
PostPosted: 22 Apr 2012, 10:18 
kako svi znamo kad krenemo raditi maketu jedna vrlo bitna stvar na koju moramo pripaziti je napajanje tračnica. zbog dužine tračnica potrebno je dovesti napajanje na dovoljno priključnih mjesta da ne dolazi do "pada" napona. no koliki presjek tih dovodnih žica je preporučljiv za tu svrhu?


Top
  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 22 Apr 2012, 10:19 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Dosta toga zavisi od veličine makete i dužine pruge....generalno uzevši što deblje to bolje te što češće (priključci na prugu) također to bolje. Ja bih od trafo-a sredinom makete vodio kablove od barem 1/2 mm/kvadratnih te od njih išao na prugu svakih 2-3 metra sa o,30. Za veće makete sa puno pruge i sa većom potrošnjom bih za glavni kabel stavio najmanje 1 mm/kvadratni.
Tvorničke standardne licne od 0,15 kvadrata su samo za 1 krug od 2-3 metra dovoljne. Takva debljina može služiti za impulse prema skretnicama ili svjetla na signalima, te pomalo za rasvjetu kućica ili ulica (ali ne previše svjetala). Naravno da ako se koristi led rasvjeta da se može napajati i cijela maketa tom debljinom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 26 Apr 2012, 13:21 
Offline

Joined: 15 Apr 2012, 12:24
Posts: 14
1Borna wrote:
Dosta toga zavisi od veličine makete i dužine pruge....generalno uzevši što deblje to bolje te što češće (priključci na prugu) također to bolje. Ja bih od trafo-a sredinom makete vodio kablove od barem 1/2 mm/kvadratnih te od njih išao na prugu svakih 2-3 metra sa o,30. Za veće makete sa puno pruge i sa većom potrošnjom bih za glavni kabel stavio najmanje 1 mm/kvadratni.
Tvorničke standardne licne od 0,15 kvadrata su samo za 1 krug od 2-3 metra dovoljne. Takva debljina može služiti za impulse prema skretnicama ili svjetla na signalima, te pomalo za rasvjetu kućica ili ulica (ali ne previše svjetala). Naravno da ako se koristi led rasvjeta da se može napajati i cijela maketa tom debljinom.


Gospodo, treba samo malo osnova elektrotehnike. U dimenzijama u kojima mi radimo makete ne treba davati naglasak na dužinu pruge i probleme s debljinom žice za napajanje. Prvenstveno treba voditi računa koliko će lokomotiva istovremeno voziti na maketi (ukoliko nije digitalna). Presjek samih tračnica kojima ide struja do lokomotive je daleko predimenzioniran za struju koju vuče lokomotiva, ali je uvjetovano profilom tračnica. Samim time, ukoliko su tračnice na spojevima lemljene dovoljan je i manji presjek žice od trafa do spoja na prugu. Ukoliko se stavi deblja žica neće biti problem osim estetske prirode što je često limitirajući čimbenik. U elektroinstalacijama se kaže "žica nije nikada predebela" ali ne treba pretjerivati. Borna je malo previše boji. Dovoljna je samo jedna žica 0,30 ili 0,60 (telefonska) i zadovoljit će sve potrebe za vožnjom 1-3 lokomotive što je rijedak slučaj na analognim maketama jer su tamo ionako pojedine sekcije odvojene i svaka ima svoje žice za napajanje.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 27 Apr 2012, 15:13 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
Ja sam za deblje žice rekao prvenstveno misleći na Maerklin (a i veće makete gdje istovremeno vozi po 5-6 i više vlakova). Maerklin metalne tračnice su od neke legure koja ne provodi toliko dobro struju kao šine od "novog srebra" (ili sličnih legura). Nakon 5-6 metara dolazi do znatnog pada napona pa se zna desiti da se lokomotivi ne može promijeniti smjer./Maerklin koristi izmjenični napon od 7- 16 volti za vožnju a smjer se mijenja impulsom od 24 volta! Ako taj pik napon padne ispod 20-ak volti lokomotiva neće promijeniti smjer već će samo jurnuti još brže/
Isto tako i kod DC sistema ako vozite više velikih lokomotiva te još u vagonima imate klasične žaruljice po kompoziciji potrošnja može biti i 30-ak VA te lako može doći do preopterećenja cijelog sustava i do znatnijeg pada napona.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 27 Apr 2012, 20:18 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
vladimir1946 wrote:
Gospodo, treba samo malo osnova elektrotehnike. U dimenzijama u kojima mi radimo makete ne treba davati naglasak na dužinu pruge i probleme s debljinom žice za napajanje. Prvenstveno treba voditi računa koliko će lokomotiva istovremeno voziti na maketi (ukoliko nije digitalna). Presjek samih tračnica kojima ide struja do lokomotive je daleko predimenzioniran za struju koju vuče lokomotiva, ali je uvjetovano profilom tračnica. Samim time, ukoliko su tračnice na spojevima lemljene dovoljan je i manji presjek žice od trafa do spoja na prugu. Ukoliko se stavi deblja žica neće biti problem osim estetske prirode što je često limitirajući čimbenik. U elektroinstalacijama se kaže "žica nije nikada predebela" ali ne treba pretjerivati. Borna je malo previše boji. Dovoljna je samo jedna žica 0,30 ili 0,60 (telefonska) i zadovoljit će sve potrebe za vožnjom 1-3 lokomotive što je rijedak slučaj na analognim maketama jer su tamo ionako pojedine sekcije odvojene i svaka ima svoje žice za napajanje.


Izuzetno poštujem starije modelare, ali moram reći da ipak nije korektno krenuti sa "Gospodo..." ;)
Svi mi imamo neki nivo znanja, koji možda nije dovoljan za riješiti neki problem, pa zato tražimo pomoć.
Tada treba samo malo volje i strpljenja iskusnijih da nauče ove neiskusnije.
Bojim se da će ljudi na ovakav način odustati tražiti pomoć... :roll:

....

Tim više što stvar nije nimalo trivijalna. Ovdje se raspravlja o maketi, a ne o jednom ovalu.
Stvar je mnogo kompleksnija, jer se i na analognim maketama upravlja sa više izvora, a ne samo blokova sa odavno napuštenom start-stop logikom, ako se želi recimo ranžirati dok kompozicije okolo voze.
Što znači da su to ipak neke dužine vodiča.
Ako stvar ipak stavimo u realne okvire, pa kažemo da je danas DCC standard, stvar je još zahtjevnija.
Tada govorimo o nezavisnim boosterima na jednoj centrali, digitalnim dekoderima, detektorima zauzeća... i sve to spojeno na izmjenični signal.
Postoje razlozi zašto se stavljaju sabirnice, žice upleću, stavljaju feederi na sabirnice, sve terminira sa RC članovima (snubberima)...

Imamo jednog člana koji je to sve ignorirao i svoju prekrasnu maketu morao rasturiti, jel'da Keko... :doh:
Najbolje da sam opiše svoja iskustva padanapona od skoro 50% na N (!!!) maketi i kako je to riješio.

Isto tako, čisto za usporedbu, Fleischmann BR86 lokomotiva sa Faulhaberom treba 160mA u radu dok novi Taurus od Jaegerndorfer-a potegne i 1200mA. (u H0)

Iz svega ovoga mi se čini da je stvar ipak malo kompleksnija od osnova elektrotehnike, barem za prosječnog korisnika. :geek:

I da, tračnice na maketi su dosta loš vodič. Također, nije preporučljivo lemiti tračnice niti se oslanjati na spojnice kao kontakt. Razlike temperatura i atmosferilije dovesti će do neminovnog gubitka kontakta kroz neko vrijeme i ovakvih popratnih pojava:

Image

Mislim da je torrente obradio tu temu, pa će staviti svoj tekst koji sve malo pobliže objašnjava, da duplo ne pišemo.

lp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 27 Apr 2012, 21:52 
Offline

Joined: 15 Apr 2012, 12:24
Posts: 14
Opet ste se narogušili, pa zar bi bilo bolje da vam netko kaže "klinci", pa vi ste svi gospoda u svojim cipelama. Hajdemo rađe jednom na klupskoj maketi sve slučajeve istestirati, izmjeriti i izračunati, ne radi prestiža nekog ili nekih od nas nego za zajedničku dobrobit. Bit će onda jednom za uvijek svima jasnije, možda i ja u objašnjenjima i u najboljoj namjeri i pogriješim ali griješiti je ljudski. Svi se mi bavimo ovim hobijem jer nam se sviđa i iz nekog ga razloga volimo i svi smo mi bili početnici i u hodu smo učili jer nigdje ne postoji škola o tome. Naš hobi je ipak skup mnogih nauka i vještina i baviti se manje ili više uspješno njime je velika čast i uspjeh. Ja sam uvijek spreman pomoči u granicama mojih mogučnosti a i sam još često tražim pomoč u nekim sferama jer ipak nisam Einstein. One svinute tračnice na klupskoj maketi su sigurno Dragecov "rad"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 27 Apr 2012, 22:44 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
@Opet ste se narogušili...
ne, ne, ne... :doh:

@ , pa zar bi bilo bolje da vam netko kaže "klinci"
Ma bolje nego da se kaže da osnove elektrotehnike to mogu riješiti
Zato jer Vam mnogi mogu biti klinci (i ja) i to je činjenica, a i zato da ne ispadne svatko "bedak" tko ne zna spojiti par žica pa izgubi volju za modelarstvo
:mrgreen:

Evo živog primjera
Naš keko je složio cijelu maketu na DCC-u sa modulima za kočenje i čudima (pogledajte njegovu krasnu N maketu)
Sve je radilo po svome ili nikako. Baš je rekao da će sve baciti.
Prošli smo kroz mjerenja napona na svim dijelovima makete i uočili padove i do 50%
Poslušao me je i sa 2,5 mm kvad napravio sabirnicu sa feederima po segmentima i stvar je proradila.

N, 50VA izvor, loksa treba svega par-sto mA, 2m udaljenosti - a koji cirkus?
;)

Sve ono dalje je čista mudrost, :clap:
pa ne treba ništa posebno komentirati, osim...

@ One svinute tračnice na klupskoj maketi su sigurno Dragecov "rad"

Nisu, nisu :mrgreen:
Ipak je on stari lisac... :geek:
A i to se popravilo - naravno, ali je dobar primjer zašto se kaže da ne lemiti tračnice...

lp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 27 Apr 2012, 23:02 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:47
Posts: 553
One svinute tračnice na klupskoj maketi su sigurno Dragecov "rad"

Nisu, nisu
Ipak je on stari lisac...
A i to se popravilo - naravno, ali je dobar primjer zašto se kaže da ne lemiti tračnice...
O tome bi se mogla napraviti zasebna tema (da se neupučenima ne ponovi...) :whistle:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 27 Apr 2012, 23:14 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Jel' da? :obscene-drinkingcheers:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Napajanje tračnica
PostPosted: 20 May 2012, 09:56 
Offline

Joined: 15 Apr 2012, 11:48
Posts: 29
negdje na bespućima internetskih foruma (naravno sad ne mogu naći :angry-teeth: ) bio je komentar spajanja za m-gleis: preporuka je na svakih dužni metar pruge spojiti licnu presjeka 0,5 mm[sup]2[/sup] (i faza - srednji vod, i nula - tračnice) kako bi se izbjegao pad napona. e sad kad bi mjesto bakrene upotrijebili srebrnu licnu :greetings-clappingyellow: ... a takvo spajanje vjerojatno bi bilo poželjno i za ostale sustave. howgh!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .