It is currently 28 Mar 2024, 14:00

All times are UTC + 1 hour





Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 9 posts ] 
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 28 Oct 2013, 19:40 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
....ako se tako naziva. Dakle, dragi kolege - imam dva digitalna multimetra. Prvi je dosta star i kod zadnjeg mjenjanja baterje u njemu zamjetio sam oksidaciju na nekoliko mjesta. Drugi je neki kineski (45 HRK). Pri mjerenju sa prvim umjesto 220-240V pokazivao mi je blizu 400V. Je, selektor je bio dobro namjesten. Drugi pokazuje 232v. Kod mjerenja DC napona koji je nekih 13,5V prvi pokazuje 17,5V stim da se ta vrijednost povisuje na skoro 18V. Ovaj drugi (kineski) pokazuje pristojnih 13,7V. Moje pitanje je sad (iako mozda i malo glupo), moze li multi-metar jednostavno riknuti.?
Ja sam tog uvjerenja jer sve crkne prije ili kasnije pa zasto nebi i taj " :?: :think: multic"

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Oct 2013, 23:12 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Nismo baš servis za popravke uređaja, ali obzirom da se bez toga danas teško može išta ispitati, a sve se negdje priključuje - pokušati ćemo nekako pomoći D-)

piccolo wrote:
....ako se tako naziva.


Baš tako. :handgestures-thumbup:

piccolo wrote:
Dakle, dragi kolege - imam dva digitalna multimetra. Prvi je dosta star i kod zadnjeg mjenjanja baterje u njemu zamjetio sam oksidaciju na nekoliko mjesta. Pri mjerenju sa prvim umjesto 220-240V pokazivao mi je blizu 400V.


Dvije jednostavne stvari bi nas trebale navesti na isti zaključak.
Ako je nešto radilo, a sada sa ružnim oksidom od baterije koja je iscurila - ne radi, onda se nešto promijenilo - na gore.
Drugo, oksid nikako ne može biti dobar, ako tako "pojede" metal...

Uzmi kineski instrument, i izmjeri prvo bateriju koju stavljaš unutra.
Ako je napon manji od 8V, zamijeni bateriju.

Ako je napon viši od 8V, a instrument pogrešno mjeri - izmjeri napon na rastavljenom instrumentu - na kontaktnim listićima ili
još bolje - na žicama koje vode do unutrašnjosti.

Ako je tada napon - sa uključenim instrumentom! (zbog strujnog opterećenja i stare baterije), osjetno manji,
onda je problem u oksidu. (pad napona)

Ako je napon jednak na bateriji i unutrašnjosti instrumenta, onda je nešto stradalo.

...

Za info, instrumenti sa niskim napajanjem očitavaju sa greškom prikaza prevelikih vrijednosti.

Oksid = gubitak kontakta = smanjeni napon napajanja...

piccolo wrote:
Je, selektor je bio dobro namjesten.


Iznos mjerene veličine nema veze sa položajem selektora... :BORED

Pa 2V može biti 2.000 ili 02.00 ili 0002... dakle uvijek pokazuje isto - bez obzira na područje... 8-)

piccolo wrote:
Drugi pokazuje 232v. Kod mjerenja DC napona koji je nekih 13,5V prvi pokazuje 17,5V stim da se ta vrijednost povisuje na skoro 18V. Ovaj drugi (kineski) pokazuje pristojnih 13,7V.


To ukazuje da ovaj kineski radi ok.
Mreža može biti od 220-240V, a i ostale vrijednosti pokazuju da radi ispravno.
Dakle, sa njime se može ispitati prvi instrument... ;)

piccolo wrote:
Moje pitanje je sad (iako mozda i malo glupo), moze li multi-metar jednostavno riknuti.?
Ja sam tog uvjerenja jer sve crkne prije ili kasnije pa zasto nebi i taj " :?: :think: multic"
Drugi je neki kineski (45 HRK).


Sve može riknuti, bez dileme.
Pogotovo ako je agresivna kiselina iz baterije iscurila u unutrašnjost elektronike instrumenta.

Ovaj puta se čini da nije presudna toliko cijena uređaja, koliko možda briga o njemu. :BLACK-:

...

Sada treba paziti da se to ne desi i ovome kineskom... :shifty:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Oct 2013, 23:39 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
Zahvaljujem na giga odgovoru. Nisam ni mislio da je forum neki servis za popravke. Krajnje pitanje je bilo "moze li "multic" riknuti. I sa odgovorom da moze, presudjeno mu je kanta za smece (sto nije najbolja odluka glede ocuvanja okolisa). Kad budem kupovao novi ponjet cu stari da vidim hoce li ga prodavatelj htjeti "pohraniti".
Jos jednom hvala na odgovoru

_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Oct 2013, 23:47 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Giga odgovor je ispao da bi se shvatilo sa čime se borimo... :GUN

Pa možda ipak prije kante za smeće, kratak test od 30-ak sekundi sa kinezom.

Baterija - kontakti - unutrašnjost.

Ako su sve 3 točke sa istim naponom, recimo oko 9V, onda je :DEAD

B:B


Top
 Profile  
 
PostPosted: 30 Oct 2013, 07:53 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 18:15
Posts: 2892
Location: Samobor
piccolo wrote:
presudjeno mu je kanta za smece (sto nije najbolja odluka glede ocuvanja okolisa). Kad budem kupovao novi ponjet cu stari da vidim hoce li ga prodavatelj htjeti "pohraniti".


Recikalžna dvorišta primaju ovakakv otpad.
više :happy-smileyflower: manje smeća

_________________
Ne možete unaprijed znati koju stranu kruha treba namazati.
(Murphyjev zakon)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 30 Oct 2013, 16:40 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:52
Posts: 634
Location: Zagreb
Ima li tvoj pokvareni možda tipku u sredini na kružnom prekidaču kojim biraš funkcije? Moj za koji sam mislio da je skuren i pokazivao mi je baš 400-tinjak V~ na zidnoj utičnici 220 V~ ima taj prekidač i ispostavilo se da je uključen. Kada sam to isključio ponovno je mjerio normalno. Nije mi sad multimetar pri ruci da pogledam koji vragec je taj prekidač...


Top
 Profile  
 
PostPosted: 30 Oct 2013, 17:43 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:48
Posts: 701
Taj gumb u sredini kruznog prekidaca je HOLD gumb ilitiga kad nesto mjeris kad ga stisnes on ti ostavi tu vrijednost na display-u da nezaboravis kaj si mjerio,pa ga se za svako novo mjerenje treba ponovo stisnut da ga se iskljuci :BULBAR

_________________
http://www.facebook.com/groups/malezeljeznice/


Top
 Profile  
 
PostPosted: 30 Oct 2013, 20:40 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:13
Posts: 1067
Location: ZG
HE, he, najurit ce me admini. No ipak je tema adekvatna. "Multisi" se uveliko koriste u zeljeznickom modelarstvu a to nam i sam H0modelar moze potvrditi. Pa zasto se onda nebi neki problem oko istih mogao pokusati rijesiti i na ovom forumu. Sve u ime edukacije clanova.
Moj multis je danas nakon kontrolnog mjerenja sa "kinezom" pokazivao sljedece vrijednosti spomenute od H0modelara. Znaci baterijica od 9V pokazuje 9,4V , isto tako i na ulazu u "multis". Taj "pokvaren "multis" je danas na 220V uticnicama mjerio 241V, isto toliko je pokazivao i "kinez". Skinuo sam podosta oksidacije.
Sljedeci je korak bio mjerenje napona kojeg daje Fleischmann-ov trafic. Kako je to izgledalo vidi se i na filmicu. Jednog je momenta prestao davati neke vrijednosti, valjda radi toga sto je napon bio preko 20VDC. Medjutim nije u "taktu" sa kinezom ili "kinez nije u "taktu" sa tim "sumnjivcem". Gledajte i sudite.
Ah, da - "hold" gumbic je na mom zaseban.


_________________
...na sve mislim i opet pola zaboravim...
Image


Top
 Profile  
 
PostPosted: 31 Oct 2013, 08:34 
Offline
User avatar

Joined: 13 Apr 2012, 16:18
Posts: 728
Location: Sveta Nedelja
Problem riješen i zaključavamo ovu temu


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .