Switch to full style
Post a reply

Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 10:39

Kad sam one davne godine od Borne, (ma sigurno ga znadete), čuo da se priprema izložba željezničkih maketa u zagrebačkom Tehničkom muzeju, odlučio sam se da i ja napravim i izložim jednu umo-rukotvorinu. Iako sam do tada uglavnom sakupljao H0, (Mehanotehnika I poneki Piko), “svrbjelo” me da napravim nešto što drugi neće pokazati. Još davno prije te odluke susretao sam se u mojim brojnim izletima u Budimpeštu, sa DDR-ovim TT modelima i ta mi se veličina neobično svidjela: manje od H0, a ipak osjetno veće od N-a. Maketa je bila “standardne” veličine od 120 x 240 cm: kažem “standardne” jer to je bila uobičajena veličina iverica i panel ploča, pa su skoro i svi ostali maketaši radili u tim razmjerima. Jedina razlika: ja sam u tome mogao pokazati daleko više, a makar i nije bilo JŽ modela, ipak su to bila Europska vozila; nama daleko bliža od Izolinih “amerikanaca”. Puno je vremena od tada prošlo, spremamo se za 45 obljetnicu u onom istom Muzeju. Ja sam u međuvremenu promijenio i zemlju boravišta, postao ne samo maketar već i modelar, ali simpatija za TT je ostala. Danas nemam niti DDR lokomotiva, niti vagona: moj vozni park su HŽ lokomotive od “Kennedija” i „Ličanke” do Jenbacha i 2044, moji vagoni su HŽ uključujući i stare Baatove, a i jedan ponosni “Mađar” (6110) krasi vlastoručne unikate. Preostalo je pripremiti se za izložbu i ja sam se odlučio i ovaj puta pokazati TT ! Jedino će ovaj puta biti modularna maketa sa 8 do 10 modula veličine 50 x 100 cm. Do svibnja je ostalo taman toliko vremena da bih ovaj projekat mogao i završiti, (daj Bože zdravlja), a dva modula su već odmakla u izradi pa se nadam da ću i ostale završiti na vrijeme. Epoha koju želim obraditi i prikazati je početak nastajanja Hrvatskih Željeznica, dakle početak devedesetih.
Ukoliko vas ova tema zanima, rado ću sukcesivno objaviti slike i komentare, onako kako će moduli nastajati i maketa dobivati konačni izgled.

Image
Radovi u garaži nekih dva mjeseca prije izložbe. (One prve, razumije se!)

Image
Dok je jedan modul gotovo završen, ulaz u buduću stanicu tek dobiva konture.

Image
Naravno i ulazni signal lijevo na slici, (nije još fiksiran), je napravljen prema uzoru na HŽ.

Image
"Zagorec" na ulazu u stanicu.

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 10:47

zelse wrote:Ukoliko vas ova tema zanima, rado ću sukcesivno objaviti slike i komentare, onako kako će moduli nastajati i maketa dobivati konačni izgled.


Naravno da nas zanima! :text-coolphotos: :text-bravo:

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 11:01

:text-coolphotos:

Samo nastavi... :BULBAR

Lp,
Sebastjan

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 11:03

Damir wrote:
zelse wrote:Ukoliko vas ova tema zanima, rado ću sukcesivno objaviti slike i komentare, onako kako će moduli nastajati i maketa dobivati konačni izgled.


Naravno da nas zanima! :text-coolphotos: :text-bravo:


Naravno. Samo naprijed :handgestures-thumbup:

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 11:10

Naravno da nas sve zanima!!!!!!!!!! :) :clap: :clap:

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 11:22

Ova godina je jubilarna i prigodno je prisjetiti se! :clap:

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 19:04

Samo naprijed,jedva cekam nastavak :gun-toot:

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 19:38

samo ti stavljaj slike ,a kad bi ta izložba trebala biti i gdje? prugica

Re: Mojih 45 godina maketarstva

07 Jan 2014, 19:46

Krasan jubilej... :B

A ova godina ih je za modelarstvo - puna! :dance:

Re: Mojih 45 godina maketarstva

14 Jan 2014, 23:12

zz zes- 0185_resize.jpg
zz zes- 0185_resize.jpg (115.92 KiB) Viewed 12530 times
Post a reply