It is currently 28 Mar 2024, 14:13

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page Previous  1, 2
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 12 Feb 2017, 21:56 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb
golden_beaver wrote:
Zanima me Amerika, ali u HO, međutim od Amerike sam još daleko..a volio bih pričekat i da $ malo padne.
Pa evo recimo, da odgovorim sam sebi, kako sam primijetio da su Fleishmann i Maerklin daleko najskuplji, odnosno da se za iste odnosno i veće novce u nekom startersetu dobiva manje nego kod recimo Roco. Roco bi mi možda bio neki best-buy. npr.Piko-ovi modeli mi izgledaju dosta jeftinije nego Rocovi (kad se recimo usporedi OeBB Railjet od Roca i Pika), nzm kak su cijenom.. ACME ista stvar. ne znam gdje bi bili ostali.
Eto tako nekako, jel..?



"koliko para toliko muzike" - stara uzrečica! Start setovi jesu u pravilu jeftiniji nego pojedinačna kupnja. Kad se odlučiš koju ćeš epohu sakupljati, koje države ili vrste modela vlakova biti će nam lakše sugerirati ti. Svi veliki proizvođači ne proizvode sve modela pa je zgodno da razmisliš i doneseš odluku!


Top
 Profile  
 
PostPosted: 10 Mar 2017, 21:52 
Offline

Joined: 28 Apr 2015, 15:31
Posts: 208
golden_beaver wrote:
Zanima me Amerika, ali u HO, međutim od Amerike sam još daleko..a volio bih pričekat i da $ malo padne.
Pa evo recimo, da odgovorim sam sebi, kako sam primijetio da su Fleishmann i Maerklin daleko najskuplji, odnosno da se za iste odnosno i veće novce u nekom startersetu dobiva manje nego kod recimo Roco. Roco bi mi možda bio neki best-buy. npr.Piko-ovi modeli mi izgledaju dosta jeftinije nego Rocovi (kad se recimo usporedi OeBB Railjet od Roca i Pika), nzm kak su cijenom.. ACME ista stvar. ne znam gdje bi bili ostali.
Eto tako nekako, jel..?


Sve je stvar toga što zapravo želiš sakupljati i voziti.

Prvenstveno, ako te zanima amerika u H0, najbolji prijatelj u tome će ti biti E-bay.
Dobre američke modele možeš kupiti isključivo i samo od američkih proizvođača.
Istina jest da su američki modeli (većine proizvođača) nekom magijom i čudom zaista poprilično kvalitetniji i detaljniji od EU modela.
I cijena im je nekada i značajno manja, pogotovo za polovne modele.
Fantastični modeli sa odličnim digi+sound se mogu dobiti za smješnu cijenu naspram EU modela.
Na žalost, na našem prostoru prilično malo ljudi skuplja ameriku, i modele koje imaš je najbolje prodavati na E-bayu, zato jer ovdje naprosto gotovo da i nema ljudi koji bi ih kupili.

Ja osobno sakupljam HŽ jer još uvijek ima nekih ljudi koji ulažu jako puno truda i rada da za ljubitelje domaćih željeznica uvrste i dobre HŽ modele u ponudu.
HŽ modeli su često manje detaljni od prosječnih EU modela, za digitalizaciju i zvuk postoji vrlo malo dobrih majstora koji će ti od lokse učiniti čudo, ali mene zadovoljavaju jer u HŽ modelima vidim nešto što svakodnevno prolazi, ili je prolazilo kraj mene.
Ali da ne sakupljam HŽ, gotovo sigurno bih sakupljao ameriku.

Nadalje.

Moraš znati razliku između struja.
Maerklin i Trix koriste izmjeničnu struju.
Mi svi ostali smo još zapeli na Thomasu Edisonu i istosmjernoj struji.
Zato Maerklin ima treću šinu koja je vrlo vidljiva, ili na modernijim tračnicama bradavičaste izdanke treće šine kroz pragove na pruzi.
Nekima je Maerklin fantazija i vole Maerklin sustav i modele.
Meni osobno se ne sviđa ta treća šina i roštanje skije.
Doduše, ja nemam maketu, već radim samo diorame, i pokušavam postići vjernost u svakom kadru kojeg uhvatim na svojoj diorami.
U tome mi treća šina uvelike odmaže.

Svi ostali veći proizvođači su na istosmjernoj struji.

Nadalje, ovisno o tome što želiš sakupljati i koju epohu želiš sakupljati, utoliko će ti sakupljanje biti jeftino ili skupo, a vozni park i dodaci za makete dostupni.
Ukoliko želiš nešto epohe I ili II, što je praktički od početaka željeznice do II Sv. Rata, dobre lokse i vagoni će biti zasigurno skuplje i dodaci će biti teže dostupni i skuplji.
Iako razdoblje 1900tih do 1939 je prilično dobro pokriveno, ali uglavnom Njemačkim i Austrijskim modelima.

Nadalje, epoha III pa nadalje je poslijeratna epoha, pa sve do epohe VI, što je današnjica, ima najveći izbora voznog parka i dodataka.
Najveći broj ljudi sakuplja sve ono što su gledali kad su bili mladi, 50tih i 60tih, pa sve do onoga što danas gledaju na prugama.
Zato su te epohe najaktualnije.

Kada se odlučiš koja epoha te zanima, pa koje željeznice, onda budeš mogao tražiti preporuku proizvođača, jer ne proizvode svi proizvođači sve.
I kad odabereš epohu i željeznice, vjerojatno ćeš imati Roco jednu loksu, Liliput drugu jer ju radi bolje od Roca, a PIKO treću, jer je samo on kvalitetno radi neki model, kao. npr Regio Swinger (nagibni).

Razlike u cijenama postoje, nekada su opravdane, a nekada su poptuno neopravdane.
Na cijenu utječe traženost i naklada modela.
Svakako prije toga utječe detaljnost, tj. kvaliteta izrade i pogon.
Potpuni model je obično dobar kompromis između kvalitete detalja i pogona.
Niti jedan jedini model nije apsolutno, potpuno, 100% točan.
Ima ljudi koji su iskompleksirani, pa ovaj lijepo hobby kvare brojanjem zakovica (popularno zvano zakovičari), a ima normalnih ljudi, pogotovo na ovom forumu, koji su prihvatili da se radi o 87 puta manjim strojevima od kojih maketari i kolekcionari imaju velika očekivanja.
Ovaj svijet nije "draga smanjio sam lokomotivu" već se vjernim reprodukcijama lokomotiva, vagona, cestovnih vozila, građevina i svih pratećih dodataka pokušava postići što veća vjernost onoga što si vidio, a ne upravo i točno ono što si negdje vidio.

Najoptimalnije i najpristupačnije za skupljanje su Njemačke i Austrijske željeznice epohe III do danas, jer velika većina dobrih velikih proizvođača potječe iz tih zemalja, pa je logično da proizvode modele za svoje tržište.
Ima pregršt lokomotiva i vagona na tržištu, kako novih tako rabljenih, za kvalitetne modele u odnosu na relativno optimalnu cijenu.

Mi smo u Sloveniji imali Mehano, koj je iz XY razloga proizvodio sve živo i neživo, kao i danas, ali nisu proizvodili modele domaćih (JŽ, HŽ, SŽ; ŽS, ŽRS, ŽFBiH, MŽ) lokomotiva i vagona iz Bogtepitaj kojih razloga.

Eto, to ti je "ukratko" uvod u ovaj hobby.

Kada odlučiš koju epohu želiš skupljati, koje željeznice te zanimaju, svi će ti znati reći i preporučiti više... ;)

LP B:B


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .