It is currently 28 Mar 2024, 15:26

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 27 Nov 2016, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Daco me preduhitrio, pa da i ja stavim fotke...

Attachment:
20161117_174352.jpg
20161117_174352.jpg [ 112.83 KiB | Viewed 7190 times ]


Top
 Profile  
 
PostPosted: 27 Nov 2016, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Attachment:
20161117_175734.jpg
20161117_175734.jpg [ 196.9 KiB | Viewed 7190 times ]


Top
 Profile  
 
PostPosted: 27 Nov 2016, 23:36 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
I u igri sa rasvjetom na mostu...

Attachment:
20161117_175839.jpg
20161117_175839.jpg [ 207.08 KiB | Viewed 7190 times ]


Top
 Profile  
 
PostPosted: 27 Nov 2016, 23:36 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Attachment:
20161117_175913.jpg
20161117_175913.jpg [ 205.83 KiB | Viewed 7189 times ]


Top
 Profile  
 
PostPosted: 27 Nov 2016, 23:37 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Attachment:
20161117_180000.jpg
20161117_180000.jpg [ 204.45 KiB | Viewed 7189 times ]


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Nov 2016, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 13 Nov 2012, 22:49
Posts: 118
Evo moja dva centa....

Prerada OBB Taurusa 108 nije bila nimalo jednostavna. Znao sam ugrubo kako ta loksa izgleda ali nisam imao blagog pojma što me čeka.
H0modelar je po dogovoru još tamo daaaavnih dana donio haubu Roco lokse i valjalo je početi. Naoružao me fotkama prave lokse iz raznih kuteva tako da sam jasno mogao vidjeti pozicije i veličine pojedinih grafika. Obojati lokomotivu u tri boje s pravocrtnom separacijom boja nije ni najmanji problem. Pece of cake, što bi rekli kolege s BBC-a!
Veselje gigantskih dimenzija je počelo kada sam uvidio da lokomotiva nije bojana, već je cijela oblijepljena folijama na kojima je prethodno napravljen jumbo-tisak. Grafike su toliko zahtjevne da te bogsačuvaj, a moji resursi poprilično ograničeni.
Problemi:
1. Zastava koja je na nekim mjestima obrubljena bijelom ili crnom bojom s efektom blur-a. OK...Nacrtao sam zastavu u koloru. Oblik i veličinu zastave također sam pripremio za tisak u bijeloj boji. Zbog prozirnosti tiska decala, stavljanje kolora direkt na trobojnu podlogu lokomotive ne dolazi u obzir. Osim na bijelom pojasu trobojnice, od kolora dekala ne bi se vidjelo ama baš ništa. Tu pomaže trik s layer-ima. Znači prvo forma zastave u bijeloj boji pa preko toga kolor. To radi savršeno. Na mjestima gdje zastava ima te nekakve sjene, pucao sam airbrushem s tolikim strahom i bojazni kakvu nikad nisam imao. Zamislite...imate odlično obojan model, a samo jednim krivim potezom airbrusha možete sve upropastiti i vrattiti se na početak. To bi značilo bjesomučno skidanje boje sa cijele plohe stranice.
Pozornijim proučavanjem fotografije prototipa da se primjetiti da su sve slikarije na loksi napravljene uz pomoć rastera. Koko solidne boje, tako i prijelazi. Lako je to napraviti u jumbo formatu, ali dobiti raster u 1:87....e to je već skoro pa nemoguće.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Nov 2016, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 13 Nov 2012, 22:49
Posts: 118
2. Nogometaš.
Niti jedna slika lokomotive nije mi bila dovoljno kvalitetna da bih mogao crtanjem replicirati fotografiju nogometaša u pokretu. Pazite kud sam krenuo....crtanjem reproducirati fotografiju!!!! Eeeeej! Lud čovjek.
Odustao sam od te namjere dok sam još bio pri zdravoj pameti. Na kraju sam uzeo najbolju fotku i iz nje milimetar po milimetar izrezao tog nogometaša. U photoshopu mi je prijatelj koliko-toliko korigirao boje pa je poslužilo. Naravno, nogometaša je isto tako trebalo iscrtkati po vanjskim linijama da dobijem oblik i formu za bijeli decal kao osnovu.

3. Karta Europe
Stlizirana plavičasta karta Europe s istaknutom Hrvatskom u crvenoj boji. Europa je još k tome po rubovima osjenčana bijelom bojom s prijelazom u bezbojno. Hrvatska je u toj Europi istaknuta crvenom s još jednim prijelazom iz bijele u bezbojno. JEZUŠ KRISTUŠ!!! Uspio sam naći na webu vektorski crtež Europe pa mi je to pomoglo barem da dobijem oblik i formu kontinenta koji mi treba za bijelu podlogu. Kolor...izrezao van s fotografije i prilagodio dimenzije. Uspio sam čak i sačuvati prijelaz bijele u bezbojno.


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Nov 2016, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 13 Nov 2012, 22:49
Posts: 118
4. Navijači sa zastavom na kontra boku
Sex samo takav....ajde ti nađi hrpu naših navijača i namontiraj im kako drže hrvatsku zastavu. Naravno, navijači su nekako plavičasti....Opet prijatelj s Photoshopom. Da odmah i ja velim anegdotu...kad sam mu donio materijale i rekao što mi treba, pitao me jel jako vruće kod mene u Velikom Trgovišću??? Zastavu je opet veljalo iscrtkati kao i grb koji je fala bogu, onakav kakav je...bez frkanja i stiliziranja po obliku. Sva ta tri elementa (grb, navijači i zastava) valjalo je objetiniti u jedan objekt i iscrtati ga da dobijem bijelu podlogu.

5. Autogram Ivice Kostelića.
U vrijeme dok sam radio loksu ne bi našao njegov autogram na webu ni za lijek. Čak sam htio zamoliti mojeg prijatelja, Tomislava Golubana, koji često svira s Ivicom da mi on donese jedan autogram, no nekako mi se činilo too much tražit ga takvo nešto. Loksa nema autogram :-(

6. Stilizirani prikaz putanje lopte
Nogometaš je opalio nekakav volej i drmnuo loptu iznad vjetrobrana gdje je ostala. Njezinu pitanju prikazuje opet nekakav blur u rozoj boji prepun rastera i prijelaza u bezbojno....Meni zasad neizvedivo. Ali nije nemoguće, ssamo je pitanje resursa i dovitljivosti. Čak već imam nešto u planu za pokušati na slijedećoj preradi.

Eto to su bili problemi. U sljedećem postu par stvari koje su išle ko podmazane..


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Nov 2016, 13:55 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18335
Location: Zagreb
Kad sam vidio model bilo mi je jasno s koliko izazova tj. problema si bio suočen prilikom izrade. Lijepo da si s nama podijelio sjećanja.
Naravno za većinu nas model izgleda odlično (osim brojača zakovica koji ionako nemirno spavaju) i apsolutno je bio hit model na sajmu. Uskoro ćeš dobiti faksimil potpisa od Ivice!
:text-bravo:


Top
 Profile  
 
PostPosted: 29 Nov 2016, 21:59 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 23:14
Posts: 567
Wile E Coyote wrote:
4. Navijači sa zastavom na kontra boku
Sex samo takav....ajde ti nađi hrpu naših navijača i namontiraj im kako drže hrvatsku zastavu. Naravno, navijači su nekako plavičasti....Opet prijatelj s Photoshopom. Da odmah i ja velim anegdotu...kad sam mu donio materijale i rekao što mi treba, pitao me jel jako vruće kod mene u Velikom Trgovišću??? Zastavu je opet veljalo iscrtkati kao i grb koji je fala bogu, onakav kakav je...bez frkanja i stiliziranja po obliku. Sva ta tri elementa (grb, navijači i zastava) valjalo je objetiniti u jedan objekt i iscrtati ga da dobijem bijelu podlogu.

5. Autogram Ivice Kostelića.
U vrijeme dok sam radio loksu ne bi našao njegov autogram na webu ni za lijek. Čak sam htio zamoliti mojeg prijatelja, Tomislava Golubana, koji često svira s Ivicom da mi on donese jedan autogram, no nekako mi se činilo too much tražit ga takvo nešto. Loksa nema autogram :-(

6. Stilizirani prikaz putanje lopte
Nogometaš je opalio nekakav volej i drmnuo loptu iznad vjetrobrana gdje je ostala. Njezinu pitanju prikazuje opet nekakav blur u rozoj boji prepun rastera i prijelaza u bezbojno....Meni zasad neizvedivo. Ali nije nemoguće, ssamo je pitanje resursa i dovitljivosti. Čak već imam nešto u planu za pokušati na slijedećoj preradi.

Eto to su bili problemi. U sljedećem postu par stvari koje su išle ko podmazane..


Imam par pitanja.

Koje tehnike tiska si rabio da to preneseš na konstrukciju lokomotive?

Imaš možda spremljene materijale?

Jesi li razmišljao da se tako nešto napravi na istoj lokomotivi ali u G mjerilu? 8-)

_________________
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .