Switch to full style
Post a reply

Re: Skijanje

03 Jul 2012, 21:07

Ne želim biti najpametniji, (i nisam), ali u mojoj 45 godišnjoj modelarsko-maketarskoj praksi probao sam sve moguće sisteme, od Trixa sa srednjom tračnicom (Trix-Express), preko Fleischmanna, Mehanotehnike i Märklina, sve do Roca i FLM-profi, (ne govoreći o TT i „0“), te sakupio poprilično iskustava. „Märklinaš“ sam bio od sredine 70-ih pa do kraja 80-ih kada sam ga prodao. Nisu me nervirale „skije“, pa ni neobično jak šum kotača po metalnih tračnicama. Nervirao me sistem prebacivanja smjera i skakanje lokomotive pod dvostrukim naponom dok se smjer ne promijeni, a nadasve nerealni izgled „M“ tračnica. Digitala još nije bilo, a Roco mi je bio dostupan. Zatim sam se odlučio za Fleischmann-Profi, po meni još uvijek najljepše tračnice u DC. Čak sam i maketu napravio sa tim sistemom, ali naravno, sve digitalizirao. Što zbog bolesti, što zbog renoviranja kuće, moja je maketa pola godine uživala u miru, tišini i ponešto neizbježne prašine. Onda sam pokušao voziti, “i ne lezi vraže”, sve su lokomotive štucale, ništa nije funkcioniralo. Naravno, pruga je bila prljava! Dobro mi je poznato da u Hamburgu voze na Märklinovim “K” tračnicama, pa sam se, eto ponovno, djelomično vratio Märklinu. Nabavio sam svu silu svakojakih tračnica i skretnica i moja će nova maketa biti isključivo sa tim šinskim sistemom, ali digitalno i uglavnom PIKO , Roco, FLM i samogradnja, ali sve sa “skijama”. Možda se “zalomi” i neka Märklin lokomotiva, ali to je malo vjerojatno jer sam vezan i za epohu i za prevoznike: HŽ, Gysev i ÖBB. I u čemu je poanta svega: dvostruko više kontakta na vanjskim tračnicama, odličan kontakt sa klizačem, a digitalna vožnja ionako ne poznaje niti istosmjernu niti izmjeničnu struju! Zar je netko ikada vidio da je Mäk stao jer je pruga malo zamazana? U tome je prednost klizača, a što se “ K“ tračnica tiče, oni mali kontakti u sredini pragova jedva se i primjećuju.

Re: Skijanje

05 Jul 2012, 20:37

ma znaš, ja sam ti sakupljač, zelse... k'o klinac sam se zatreskao u taj metal. i kako nemam prostora za maketu, jednom godišnje izvučem hrpu pruge i plave trafiće. i nakon pol sata slaganja na tepihu sve vozi. imam i nešto dc-a, al' ako ga ne voziš, trebaš par sati za pokretanje. naravno, kontakt kotača i šina, malo oksida i to je to. c-gleis je realističniji, ali meni je onaj limeni m-gleis zakon... a tek šum kotača.

ma znaš to ti je zapravo kao i pivo, svako ima svojeg favorita B:B

Re: Skijanje

05 Jul 2012, 22:38

Cestitke "märklinasima" na samo njihovom podforumu. A i ja se pitam - Gdje nam je 1Borna ????

Re: Skijanje

06 Jul 2012, 14:31

Hladi se na moru i uživa u zasluženom odmoru! Vratit će se već, kad minu vrućine :D

Re: Skijanje

06 Jul 2012, 14:38

pyriel wrote:Hladi se na moru i uživa u zasluženom odmoru! Vratit će se već, kad minu vrućine :D


pametan covik :obscene-drinkingcheers:

Re: Skijanje

01 Nov 2013, 08:21

Imam jedno pitanje :BORED ... ako imam 16 komada tračnica od Märklina jesam i ja märklinaś :lol: ?

Sorry na šali :icon-mrgreen:

Re: Skijanje

01 Nov 2013, 10:48

thomcro wrote:Imam jedno pitanje :BORED ... ako imam 16 komada tračnica od Märklina jesam i ja märklinaś :lol: ?

Sorry na šali :icon-mrgreen:


Jesi!!! Jer omjer DC modela (mislim na tvorničke modele) prema broju AC tračnica u tvojoj kolekciji je manji.
Čega imaš više na tomu si... :gun-toot:

Re: Skijanje

01 Nov 2013, 22:03

Damir wrote:... omjer ... prema broju AC tračnica u tvojoj kolekciji je manji. ...

Sorry što sam "izvukao" ovo što sam "izvukao" al' ... niš te ne razmem :whistle: ... :lol:

Re: Skijanje

02 Nov 2013, 07:52

Ah da zakomplicirao sam! Nijer bitno kad se vidimo otpetljat ću rečenicu. D-)

Re: Skijanje

02 Nov 2013, 09:21

More :lol:
Post a reply