It is currently 28 Apr 2024, 23:43

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Prvi Maj u Budimpešti
PostPosted: 05 May 2015, 14:31 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Kad sam se poslije ohohoho godina ponovno na Praznik Rada našao u Budimpešti, nisam očekivao one iste ili slične slike, ali nehotice mi se u glavi zavrtila ona Balaševićeva: „Nema više dobri svete, one lepe šeesetpete…..“. Umjesto tisuća radnika i seljaka sa barjacima i parolama, umjesto vojne parade, dočekala me bujica od tisuća i tisuća turista iż svih božjih krajeva i kutaka svijeta, kakofonija meni poznatih i nepoznatih jezika, ljudi svih boja i rasa i svi sa jednom jedinom željom: upoznati taj predivan grad, provesti se u njegovim ljepotama, a uvečer zadovoljiti nepca sa mađarskim specijalitetima, Tokajem i sličnim vinima, pa čak i uz malu čašicu snažne baracz palinke, iliti po našemu, rakije od marelica. Jedini barjaci koje sam vidio bile su one male šarene krpice na dugačkim štapovima kojima marljivi japanski vodiči nastoje okupljati svoje „zemljake“ kako se nebi zagubili u njima stranom i začuđujućem svijetu. Vrijeme mi nije išlo na ruku, ono malo trenutaka bez kiše trčkarao sam po mjestima koje odavno nisam posjetio, a umjesto da se, kako sam predvidio, vozikam tramvajima i tako obilazim značajna mjesta, kiša me prisilila da sve češće odem u podzemlje i prebacim se na željeno mjesto zu pomoć metroa. Onaj stari, komunistički, postoji još uvijek kao linija 3 i nije se ni malo promijenio izgledom. Dapače, velike rđave površine govore da nitko nikada u posljednjih 50-ak godina nije te vagone niti lakirao, niti pretjerano njegovao. Ali stvar vozi besprijekorno. Nove linije su moderne, vlakovi udobni, tihi, ali meni je ipak bio draži dobri, stari, žuti tramvaj. I dok se u Budi još uvijek nalazi podosta aktivnih linija, tramvaj je u Pešti, bar koliko sam ja primjetio, ustupio mjesto podzemnom pandanu pa su i mnoge linije nestale. Još gore je sa linijom koja je prometovala pokraj poznate ade „Margit Sziget”. Na drugoj strani, dakle u Pešti, veliko je radilište pa je linija privremeno ukinuta. Točno, voze autobusi, ali molim vas, kakovo je to zadovoljstvo? Preostalo mi je da se zadovoljim linijom 2 koja najvećim dijelom vozi kraj same promenade, uzduž Dunava i pokraj nebrojenih brodova i brodića koji prevoze turiste. Ipak, što je najvažnije, našao sam se u pravo vrijeme na pravom mjestu, tj. u Nyugati Palyaudvar iliti Zapadnom kolodvoru, baš neposredno prije odlaska veličanstvenog turističkog vlaka „Golden Eagle”.


Expres lokomotiva 424 247 pod punom parom ispred vlaka „Golden Eagle”
Image

Vagoni već spomenutog vlaka.
Image

Image

Image

Image

Image

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 05 May 2015, 14:36 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Regionalni vlakovi više nisu djelo mađarskih tvornica. (Nyugati Palyaudvar)

Image

Image

“Električni” ponos iz nekih zaboravljenih vremena.

Image

Trg pred impozantnom zgradom Istočnog Kolodvora promijenio je u posljednjih 10-ak godina izgled, ali je i sam postao moderniji i svrsishodniji

Image

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 05 May 2015, 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Keleti Palyaudvar (Istočni Kolodvor) je prava K&K slika. Dok je sa jedne strane austrijski Rail-Jet obok MAV Taurusa,……

Image

....na drugoj strani je Češka Škoda serije 380.

Image

Novi metro čija je završna stanica Keleti Palyaudvar.

Image

Predivni stupovi gornjeg voda i prazne tračnice dok se ne završi rekonstrukcija na drugoj strani Dunava.

Image

Ovo mi je uljepšalo tmurni i mokri dan: stari dvoosovinac sa lirom kao posebna vožnja uz promenadu.

Image

Image

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 07 May 2015, 12:37 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 18:15
Posts: 2892
Location: Samobor
zelse wrote:
... Točno, voze autobusi, ali molim vas, kakovo je to zadovoljstvo? ...


:handgestures-thumbup:


Hvala na :WR reportaži & :text-coolphotos:

_________________
Ne možete unaprijed znati koju stranu kruha treba namazati.
(Murphyjev zakon)


Top
 Profile  
 
PostPosted: 09 May 2015, 05:38 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 11:25
Posts: 18351
Location: Zagreb
"Expres lokomotiva 424 247 pod punom parom ispred vlaka „Golden Eagle”"
Zacijelo je je bilo lijepo čuti i ispratiti!
U Pešti se stalno nešto dešava i lijepo ju je obići u svim godišnjim dobima!
Hvala na reportaži! :WR


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .