It is currently 29 Mar 2024, 13:35

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
  Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: 02 Nov 2016, 21:14 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Kad sam prije osam godina radio veliku maketu Samoborske željeznice, (Samoborček) ukrasio sam ju sa objektima koji u mjerilu 1:100 odgovaraju stanicama radionicama i kućama u doba kada je ta željeznica postojala. Stanicu u Samoboru sam izradio prema nacrtima koje sam dobio na uvid u Samoborskom muzeju i koji su pisani u mađarskom jeziku jer ih je izradila direkcija Južnih željeznica u Budimpešti. Prilikom traženja starih fotografija te stanice, naletio sam u internetu na preko 5 fotografija različitih stanica na području kojim je u doba Monarhije upravljala Mađarska, a koji su imale isti izgled, identičnu konstrukciju i nalaze se u Vojvodini, dijelu Gradišća, (Burgenland), koji je tada bio pod upravom Budimpešte, u Hrvatskoj, a čak i neke stanice na području Slovenije imaju isti „rukopis“. Kako se već preko godinu dana bavim laserskim rezanjem različitih materijala, to sam odlučio da neke od tih stanica napravim u pravom H0 mjerilu, dakle 1:87. U ovom momentu napravio sam stanicu Samoborčeka u Samoboru, u pripremi je stanica Güssing u Gradišću, a s malim izmjenama ista se stanica može upotrebiti i kao neke Vojvođanske stanice.

Objekti su uglavnom izrađeni iz specijalnih kartona, (Finn-Pappe, Bristol…), a modelarima je ostavljeno da boju fasade i nekih detalja ostvare prema vlastitoj želji. Na mojim stranicama ovih će se dana pojaviti ovi i neki drugi proizvodi koji se mogu kao tzv. „kit“ naručiti.

Image
Stranice koje se međusobno ljepe rezane su pod kutom od 45° i to je identično sa plastičnim modelima.

Image
Za veću čvstoću spoja sa unutarnje stranice zaljepljena je balsa letvica (nalazi se u kitu).

Image
Vanjski izgled spoja dvaju “zidova”.

Image
Krov sa tzv. Biber crijepom izgleda jako prirodno, ali zahtjeva dosta strpljivosti.

Image
Kompletna stanica Samobor, (prototip).

NASTAVAK SLIJEDI!

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 03 Nov 2016, 19:02 
Offline

Joined: 15 May 2012, 19:10
Posts: 99
Sve pet za oriđiđi stanične zgrade! Ali da ne bih trebao proputovati prugama 'rvatske (moralo bi mi se računati u staž jer bi potrajalo) - može li popis stanica koje su identične ili slične ovoj samoborskoj?


Top
 Profile  
 
PostPosted: 04 Nov 2016, 22:03 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Image
Polako napreduju i radovi na prototipu stanice Güssing(Burgenland). U doba gradnje ove stanice mjesto je bilo pod Mađarskom upravom i nazivalo se Nemetujvar.

Image
Zgrada nekadašnje stanice Gössing nakon renoviranja: pruga je još u 60-im godinama demontirana.

PS: Nastavak za dva tjedna kad se vratim iz Kanade.

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 26 Nov 2016, 16:21 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Vratio se ja i ne samo da sam nastavio rad na prototipu stanice, već sam se potrudio i pronašao nekoliko fotografija željezničkih stanica koje su nastale u doba Monarhije na području Vojvodine i Hrvatske.

Image
Bačka-Palanka, male izmjene, ali prepoznatljiva gradnja.

Image
Bizovac, samo je rubna štukadura drugačija.

Image
Ovo je stanica Cerna.

Image
Pitomača: komentari su nepotrebni.

Image
Temerin (Vojvodina)

Image
Spišić-Bukovica: jedino detalji razlikuju ovu stanicu od ostalih.

Image
Lipik: pojednostavljena varijanta I nova fasada: tko zna kako je izgledalo u doba nastanka.

Image
Županja. Podsjeća vas na nešto? Mene na Güßing!

Image
I moj pramodel u završnoj fazi.

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 10 Dec 2016, 15:44 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 13:39
Posts: 204
Location: Austrija
Malo sam pramodel ostavio po strani i napravio novu štukaduru prema uzoru na stanici Županja. Ponestalo mi je dijelova za rubnjake, a i dimnjaci još nisu gotovi. Međutim, čini mi se da je model uspio.

Image

Image

i slika originala otraga.
Image

PS: Oni prozori na tavanu su namjerno otvoreni da bi se kulen bolje sušio!

_________________
www.zes-collection.at


Top
 Profile  
 
PostPosted: 11 Dec 2016, 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:21
Posts: 5235
Location: Zagreb
Odlično izgleda. Sada još samo sitnice poput dimnjaka, krovnog prozora i ormarića za plin staviti i to je to :dance:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .