Switch to full style
Post a reply

Željezničke stanice u H0, prema uzoru na Južne željeznice

02 Nov 2016, 21:14

Kad sam prije osam godina radio veliku maketu Samoborske željeznice, (Samoborček) ukrasio sam ju sa objektima koji u mjerilu 1:100 odgovaraju stanicama radionicama i kućama u doba kada je ta željeznica postojala. Stanicu u Samoboru sam izradio prema nacrtima koje sam dobio na uvid u Samoborskom muzeju i koji su pisani u mađarskom jeziku jer ih je izradila direkcija Južnih željeznica u Budimpešti. Prilikom traženja starih fotografija te stanice, naletio sam u internetu na preko 5 fotografija različitih stanica na području kojim je u doba Monarhije upravljala Mađarska, a koji su imale isti izgled, identičnu konstrukciju i nalaze se u Vojvodini, dijelu Gradišća, (Burgenland), koji je tada bio pod upravom Budimpešte, u Hrvatskoj, a čak i neke stanice na području Slovenije imaju isti „rukopis“. Kako se već preko godinu dana bavim laserskim rezanjem različitih materijala, to sam odlučio da neke od tih stanica napravim u pravom H0 mjerilu, dakle 1:87. U ovom momentu napravio sam stanicu Samoborčeka u Samoboru, u pripremi je stanica Güssing u Gradišću, a s malim izmjenama ista se stanica može upotrebiti i kao neke Vojvođanske stanice.

Objekti su uglavnom izrađeni iz specijalnih kartona, (Finn-Pappe, Bristol…), a modelarima je ostavljeno da boju fasade i nekih detalja ostvare prema vlastitoj želji. Na mojim stranicama ovih će se dana pojaviti ovi i neki drugi proizvodi koji se mogu kao tzv. „kit“ naručiti.

Image
Stranice koje se međusobno ljepe rezane su pod kutom od 45° i to je identično sa plastičnim modelima.

Image
Za veću čvstoću spoja sa unutarnje stranice zaljepljena je balsa letvica (nalazi se u kitu).

Image
Vanjski izgled spoja dvaju “zidova”.

Image
Krov sa tzv. Biber crijepom izgleda jako prirodno, ali zahtjeva dosta strpljivosti.

Image
Kompletna stanica Samobor, (prototip).

NASTAVAK SLIJEDI!

Re: Željezničke stanice u H0, prema uzoru na Južne željezni

03 Nov 2016, 19:02

Sve pet za oriđiđi stanične zgrade! Ali da ne bih trebao proputovati prugama 'rvatske (moralo bi mi se računati u staž jer bi potrajalo) - može li popis stanica koje su identične ili slične ovoj samoborskoj?

Re: Željezničke stanice u H0, prema uzoru na Južne željezni

04 Nov 2016, 22:03

Image
Polako napreduju i radovi na prototipu stanice Güssing(Burgenland). U doba gradnje ove stanice mjesto je bilo pod Mađarskom upravom i nazivalo se Nemetujvar.

Image
Zgrada nekadašnje stanice Gössing nakon renoviranja: pruga je još u 60-im godinama demontirana.

PS: Nastavak za dva tjedna kad se vratim iz Kanade.

Re: Željezničke stanice u H0, prema uzoru na Južne željezni

26 Nov 2016, 16:21

Vratio se ja i ne samo da sam nastavio rad na prototipu stanice, već sam se potrudio i pronašao nekoliko fotografija željezničkih stanica koje su nastale u doba Monarhije na području Vojvodine i Hrvatske.

Image
Bačka-Palanka, male izmjene, ali prepoznatljiva gradnja.

Image
Bizovac, samo je rubna štukadura drugačija.

Image
Ovo je stanica Cerna.

Image
Pitomača: komentari su nepotrebni.

Image
Temerin (Vojvodina)

Image
Spišić-Bukovica: jedino detalji razlikuju ovu stanicu od ostalih.

Image
Lipik: pojednostavljena varijanta I nova fasada: tko zna kako je izgledalo u doba nastanka.

Image
Županja. Podsjeća vas na nešto? Mene na Güßing!

Image
I moj pramodel u završnoj fazi.

Re: Željezničke stanice u H0, prema uzoru na Južne željezni

10 Dec 2016, 15:44

Malo sam pramodel ostavio po strani i napravio novu štukaduru prema uzoru na stanici Županja. Ponestalo mi je dijelova za rubnjake, a i dimnjaci još nisu gotovi. Međutim, čini mi se da je model uspio.

Image

Image

i slika originala otraga.
Image

PS: Oni prozori na tavanu su namjerno otvoreni da bi se kulen bolje sušio!

Re: Željezničke stanice u H0, prema uzoru na Južne željezni

11 Dec 2016, 18:12

Odlično izgleda. Sada još samo sitnice poput dimnjaka, krovnog prozora i ormarića za plin staviti i to je to :dance:
Post a reply