vladimir1946 wrote:
Gospodo, treba samo malo osnova elektrotehnike. U dimenzijama u kojima mi radimo makete ne treba davati naglasak na dužinu pruge i probleme s debljinom žice za napajanje. Prvenstveno treba voditi računa koliko će lokomotiva istovremeno voziti na maketi (ukoliko nije digitalna). Presjek samih tračnica kojima ide struja do lokomotive je daleko predimenzioniran za struju koju vuče lokomotiva, ali je uvjetovano profilom tračnica. Samim time, ukoliko su tračnice na spojevima lemljene dovoljan je i manji presjek žice od trafa do spoja na prugu. Ukoliko se stavi deblja žica neće biti problem osim estetske prirode što je često limitirajući čimbenik. U elektroinstalacijama se kaže "žica nije nikada predebela" ali ne treba pretjerivati. Borna je malo previše boji. Dovoljna je samo jedna žica 0,30 ili 0,60 (telefonska) i zadovoljit će sve potrebe za vožnjom 1-3 lokomotive što je rijedak slučaj na analognim maketama jer su tamo ionako pojedine sekcije odvojene i svaka ima svoje žice za napajanje.
Izuzetno poštujem starije modelare, ali moram reći da ipak nije korektno krenuti sa "Gospodo..."
Svi mi imamo neki nivo znanja, koji možda nije dovoljan za riješiti neki problem, pa zato tražimo pomoć.
Tada treba samo malo volje i strpljenja iskusnijih da nauče ove neiskusnije.
Bojim se da će ljudi na ovakav način odustati tražiti pomoć...
....
Tim više što stvar nije nimalo trivijalna. Ovdje se raspravlja o maketi, a ne o jednom ovalu.
Stvar je mnogo kompleksnija, jer se i na analognim maketama upravlja sa više izvora, a ne samo blokova sa odavno napuštenom start-stop logikom, ako se želi recimo ranžirati dok kompozicije okolo voze.
Što znači da su to ipak neke dužine vodiča.
Ako stvar ipak stavimo u realne okvire, pa kažemo da je danas DCC standard, stvar je još zahtjevnija.
Tada govorimo o nezavisnim boosterima na jednoj centrali, digitalnim dekoderima, detektorima zauzeća... i sve to spojeno na izmjenični signal.
Postoje razlozi zašto se stavljaju sabirnice, žice upleću, stavljaju feederi na sabirnice, sve terminira sa RC članovima (snubberima)...
Imamo jednog člana koji je to sve ignorirao i svoju prekrasnu maketu morao rasturiti, jel'da Keko...
Najbolje da sam opiše svoja iskustva padanapona od skoro 50% na N (!!!) maketi i kako je to riješio.
Isto tako, čisto za usporedbu, Fleischmann BR86 lokomotiva sa Faulhaberom treba 160mA u radu dok novi Taurus od Jaegerndorfer-a potegne i 1200mA. (u H0)
Iz svega ovoga mi se čini da je stvar ipak malo kompleksnija od osnova elektrotehnike, barem za prosječnog korisnika.
I da, tračnice na maketi su dosta loš vodič. Također, nije preporučljivo lemiti tračnice niti se oslanjati na spojnice kao kontakt. Razlike temperatura i atmosferilije dovesti će do neminovnog gubitka kontakta kroz neko vrijeme i ovakvih popratnih pojava:
Mislim da je torrente obradio tu temu, pa će staviti svoj tekst koji sve malo pobliže objašnjava, da duplo ne pišemo.
lp