Post a reply

Desktop Station

13 Jul 2014, 09:26

Ovde ču predstavit program Desktop Station. Program je napisao programer iz Japana. Za osnovu upotrebljava Marklinov priključni box i Arduino Uni sa Can bus pločom. Umjesto toga može se upotrijebit i Arduino sa boosterom. Više o priključivanju je u zasebnoj temi http://www.forum.malivlakovi.com.hr/index.php/viewtopic.php?f=71&t=1224 Program možete downloadat sa njegovog sitea http://yaasan.mints.ne.jp/download.html. Program sam u suradnji sa autorom preveo i na slovenki jezik. Ako je netko zainteresiran i hoče prevesti program na Hrvatki, neka mi se javi.

1. Na ovoj slici su vidljivi setingi za komunikacuju sa Arduinom, tu podešava i upotreba S88 senzora, izgled programa – koliko prozora čemo upotrabljavat, itd.
DS_00.PNG
DS_00.PNG (21.34 KiB) Viewed 12777 times


2. Osnovni prozor, kada se program otvori
DS_1.PNG
DS_1.PNG (88.48 KiB) Viewed 12777 times

Re: Desktop Station

13 Jul 2014, 09:34

3. Prozor kod aktivnog programa. Vidljive su sve ikone na vrhu i koja loksa je trenutno aktivna. Na ljevoj strani su funkcije lokomotive, ako pritisnemo SHIFT otvara se nam funkcije od F17 – F29. Na sredini je brzina vlaka, ispod brzine DCC dodatki, koji se upotrebljavaju na maketi. Kod mene su trenutno 3 DCC kretnice. Na desnoj strani je lokomotiva z DCC adresom. Ako pritisnemo na ime lokomotive, otvara se nam meni sa lokomotivama, koje su u programu. Ispod imena su tipke za editiranje, dodavanje i brisanje lokomotiva.
DS_2.PNG
DS_2.PNG (110.91 KiB) Viewed 12776 times


4. Osnovni setingi lokomotive, tu podešavamo adrese lokomotiva, ime lokomotive, brzinu, razmerje ubrzavanja i zaustavljanja, a možemo i dodati sliku lokomotiva. Veličina slike je 160 x 48 px.
DS_2a.PNG
DS_2a.PNG (33.05 KiB) Viewed 12776 times


5. Podešavanje funkcijskih tipki. Ako pritisnemo na F tipku sa desnim dugmetom miša dobijamo mogučnost udeđivanja F tipki. Možemo podesiti kako se ponašaju tipke funkcija – jesu li trenutačne ili stalne, možemo mijenjati ikone itd.
DS_2b.PNG
DS_2b.PNG (5.19 KiB) Viewed 12776 times

Re: Desktop Station

13 Jul 2014, 09:45

6. Mogučnost vožnje do 8 lokomotiva odjednom
DS_3.PNG
DS_3.PNG (76.82 KiB) Viewed 12776 times


7. Podešavanje DCC dodataka - skretnice, signali, itd
DS_4.PNG
DS_4.PNG (35.63 KiB) Viewed 12776 times


8. Mogučnost vožnje vlakova direktnim unosom DCC adrese
DS_5.PNG
DS_5.PNG (32.85 KiB) Viewed 12776 times


9. Možemo nacrtati i plan makete sa svim skretnicama, signalima i S88 senzorima i voziti po nacrtu
DS_6.PNG
DS_6.PNG (22.74 KiB) Viewed 12776 times


10. Program ima mogučnost učenja i kasniju vožnju sa tim naučenim.
DS_7.PNG
DS_7.PNG (33.76 KiB) Viewed 12776 times


11. Osnovno podešavanje DCC dekodera
DS_8.PNG
DS_8.PNG (18.96 KiB) Viewed 12776 times


Toliko na kratko. Program nudi dosta mogučnosti, koje nisam predstavio.

Lp,
Sebastjan

Re: Desktop Station

13 Jul 2014, 10:34

I video



Lp,
Sebastjan

Re: Desktop Station

13 Jul 2014, 11:50

Mrak! :clap: :clap: :clap:

Najviše me oduševljava činjenica da se mogu nadograđivati i mijenjati svi moduli i dijelovi programa. :o
Kombinatorika najviše razine! :handgestures-thumbup:

3x :text-bravo: za temu!

:obscene-drinkingcheers:

Re: Desktop Station

13 Jul 2014, 17:56

Najbolje barem meni je to što je program besplatan. Ne trebaš platiti brdo para, za nešto što na kraju koristiš 10%.

A koliko sam gledao sam program nudi isto što i komercialni programi.
Sam autor programa radi sa Marklin sistemom zbog toga je prvo napravio program koji se preko CAN bus poveže za
Marklin gleiss boxom, pošto je več imao sam box od Mobile Station 2.

A onda je uvideo, da je bolje, da napravi sve skupa sam i ispao je program koji ima puno funkcija i mogučnosti.
A uz sam program je razvio i hardware, koji sam danas predstavio u temu sa Arduinom, a jedan ču predstaviti
kad dobijem hardware u ruke.

Još nešto, ako ima netko tko bi voleo pomoči oko prevoda na Hrvatski, neka mi je javi.
Hvala.


Lp,
Sebastjan

Re: Desktop Station

31 Oct 2014, 08:14

Pozdrav,

u zadnjoj verziji je moguče i na F tipkama mjenjati ikone, znači da možete napraviti vlastitu ikonu i staviti je na te tipke.
To je dobro zbog toga što DCC dekoder iz ove teme radi preko tih tipki.
Ikone su velike 28x28 piksela, a moraju biti u formatu PNG, GIF, JPG ili BMP.

Desktop Station.PNG
Desktop Station.PNG (98.8 KiB) Viewed 12730 times


Ako neko odluči i napravi neke ikone za Desktop Station može ih poslati autoru programa, da jih uključi u paket.

Lp,
Sebastjan

Re: Desktop Station

31 Oct 2014, 18:37

Definitivno, sve zanimljivije i zanimljivije... :handgestures-thumbup:

:BULBAR

Re: Desktop Station

31 Oct 2014, 18:40

Program je i preveden na slovenski i hrvatski jezik, tako da če biti malo lakše onima koji imaju probleme sa stranim jezicima.

Lp,
Sebastjan

Re: Desktop Station

28 Dec 2014, 06:32

Autor programa je postavio i Desktop Station wiki stranicu na kojoj možete pronači sve na jednom mjestu.

Lp,
Sebastjan
Post a reply